BilimBitkilerCanlılarGenelMakalelerSağlık

Kudret Narı ve Faydaları

Google News Abone Ol

Kudret Narı Nedir?

Kudret narı, Latince adı Momordica charantia olan kabakgiller familyasından bir meyvedir. Başta yeşil olan meyve olgunlaştıkça sararır ve tamamen olgunlaştığında turuncu bir renk alır. Olgunlaştığında kendiliğinden açılmaya başlar. İçinde 20-30 adet kırmızı renkte fasulyeye benzer tohumları vardır. Tadı acı olduğu için genellikle zeytinyağı veya balla karıştırılarak yenir. Macun yapılarak da tüketilebilir.

Kudret Narının İçeriği Nedir?

Kudret narının içeriğinde demir, magnezyum, potasyum, çinko ve manganez gibi mineraller ve bol miktarda C vitamini bulunur. Ayrıca niasin (vitamin B3), pantotenik asit ( vitamin B5 ), piridoksin (vitamin B6) gibi küçük miktarda B kompleks vitaminleri içerir. İçerdiği yüksek lifler sayesinde mükemmel bir diyet kaynağıdır, ayrıca ıspanağın iki katı kalsiyum, beta-karoten ve bir muz kadar potasyum içerir.

Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

 1. Mide problemlerine karşı tedavici edici özelliğe sahiptir. Asırlar boyunca mide ve bağırsak sorunlarının tedavisinde kullanılmış bir bitkidir. Uzmanlar bu tarz bir rahatsızlığı olanlara günde bir kaşık zeytinyağlı kudret narı yemesini tavsiye ediyor. Ülser, gastrit, kolit, reflü, kabızlık ve hazımsızlık gibi hastalıkların iyileşmesinde etkilidir.
 2. Kansere karşı koruyucudur. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, kudret narının kansere karşı çok faydalı bir besin olduğunu dile getirmektedir. Amerika’da yayımlanan kanser araştırmaları üzerine olan bir dergide, kudret narının kanser hücrelerinin yayılması, gelişmesini ve büyümesini önlediği açıklanmıştır. Yine bir araştırma sonucunda meme kanserinin nüksetmemesi için kudret narının gıdalara katılarak tüketimi tavsiye edilmektedir.
 3. Yanık ve yaraların tedavisinde kullanılabilir. İyileştirici özelliği vardır.
 4. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 5. Karaciğer dostudur. Karaciğeri yenileme özelliği olan kudret narı düzenli tüketildiğinde gelecek sorunlara karşı önlem sağlanabilir. Fakat uzun süre tüketimi karaciğer enzimlerini yükseltebilir ve damar sertliğine neden olabilir. Bu yüzden faydalı da olsa dikkatli tüketilmelidir.
 6. İltihap gidericidir.
 7. Antioksidan ve antimikrobiyal özelliği ile kan bozuklukların karşı etkili olan kudret narı, kandaki toksinleri temizler.
 8. Kudret narı suyunun, anti-inflamatuar etkileri ve vücuttaki kötü kolestrol düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğu konusunda çeşitli bilimsel araştırmalar yayınlanmıştır. Ayrıca vücuttaki aşırı sodyumu emdiği için kan basıncını korur. İnme riskini azaltır ve kalbi korur.
 9. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcıdır. Kudret narı, kandaki şeker seviyesini doğal olarak dengeleyen Polypeptide-p veya P-insülin adı verilen insülin benzeri bir bileşim içerir.
 10. Egzama, çıban ve sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan kudret narı, akne tedavisi, cilt lekeleri ve derin cilt enfeksiyonlarına karşı etkilidir.

Kudret Narı Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Kudret narı kanamaya, kasılmalara ve hatta düşüğe neden olabileceği için hamileler için son derece risklidir. Ayrıca emziren kadınlar için de olumsuz etkileri olabileceği için tavsiye edilmemektedir.
 • Kudret narını meyve, çay formunda ya da meyve suyu olarak fazla miktarda tüketmek kan şekeri seviyesinin tehlikeli derecede düşmesine neden olabilir.
 • Kudret narı meyvesi, yaprakları ve tohumları ile hazırlanan ürünler ya da herhangi bir forma kudret narı ürünlerinin çocuklar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmez. Kudret narı çekirdeğini saran kırmızı doku çocuklarda zehirlenmeye yol açabilir.
 • Diyabet hastaları doktora danışarak kullanmalıdır. Kan şekeri seviyesini düşüren ilaçların etkisini artırabilir ve kan şekerinin tehlikeli bir şekilde düşmesine neden olabilir. Ayrıca bazı kemoterapi ilaçlarıyla da etkileşime girebilir. Kudret narı takviyesi almadan önce mutlaka doktorunuza danışılmalıdır.
 • Kudret narı çayı ishal, baş ağrısı, bulantı, kaslarda güçsüzlük, mide ağrıları gibi yan etkilere yol açabilir.

Kaynakça

 • https://www.bitkicenter.com/kudret-nari-faydalari-ve-zararlari/
 • https://www.medikalakademi.com.tr/kudret-nari-nedir-faydalari-nelerdir-neye-iyi-gelir-nasil-tuketilmelidir/#kudret-narinin-faydalari
 • https://www.mynet.com/kudret-narinin-faydalari-nelerdir-mucize-meyve-kudret-nari-neye-iyi-gelir-110104557426

Sena Ünal

Merhaba ben Sena. 1998'de İstanbul'da doğdum. Pertevniyal Lisesi'ni bitirdikten sonra burslu olarak Haliç Üniversitesi'nde Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazandım. Şu an 4.sınıfım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir