BitkilerCanlılarGenelMakaleler

Kordiseps Mantarı Nedir?

Karıncaları Zombileştiren Kordiseps Mantarı

Karıncaları zombiye çeviren mantar yani bilimsel adıyla Ophiocordyceps Unilateralis karıncalara musallat olan enfekte bir parazit mantardır. Sporlarını dağıtmak, üremek ve beslenmek için karıncaları kullanan kordiseps mantarı, karıncaların zayıf noktası olarak bilinmektedir.

Brezilya‘daki yağmur ormanlarında kordisesp mantarı sporları, yiyecek arayışında olan karıncalardan bir tanesine etki ederek bulaşır. Bulaştığı karıncanın içinde parazit olarak yaşamaya başlar ve hayati olmayan tüm organlarını yiyerek yaşamını sürdürür. En son olarak karıncanın merkezi sinir sistemine, yani beynine kadar ulaşarak bir takım kimyasallar salar. Saldığı bu kimyasallar aracılığı ile karıncanın tüm bedenin yani hareketlerini kontrol edebilir hale gelir. Karıncayı bütünüyle kontrol etmeye başlar. Bu aşamaya gelmiş karıncaya “Zombi Karınca” denir. Bu sebepten kordiseps mantarları karıncaları zombiye çevirmesi ile bilinmektedir.

Zombi olan karınca, diğer karıncalar aracılığı ile taşınarak diğer karıncalara zarar vermemesi için koloniden uzaklaştırılır. Çünkü kordisepes mantarı bulaşmış bir karınca, farklı şekillerde diğer karıncalara da bulaştırarak koloniyi ele geçirebilir.

Uzaklaştırılan zombi karınca, kendi amaçları doğrultusunda hareket etmeye başlar. Beslenmeyi ve üremeyi amaçlayan mantar, karıncayı kendisi için daha ideal olan nemli ağaç yapraklarına doğru tırmandırır. Ardından zombi karınca, olan gücü ile dişlerini tutunduğu yaprağın ana damarlarına geçirir ve hayatı boyunca kıpırdamaz.

Kordiseps mantarı ise, yapmış olduğu bu parazitlik sayesinde, karıncanın kafasından dışarı doğru filizlenmeye başlayarak büyür. Ardından yine sporlar aracılığı ile başka canlılara bulaşmak amacı ile, bu döngüye devam eder.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı