BilimGenelHaberSağlık

Kök Hücre ile Yemek Borusu Üretildi

Amerikalı bilim insanları pluripotent kök hücre yardımı ile insan yemek borusu üreterek dünyada bir ilke imza attı. Ürettikleri yemek borusunu gerekli besinleri sağlayarak büyütmeyi başararak tıp sektöründe önemli bir gelişimi gerçekleştirdi.

Sox2 geninin kullanıldığı araştırmada Cincinnati Kök Hücre ve Organoit Tıbbı Çocuk Merkezi (CuSTOM) bilim insanları, kullandıkları Sox2 geni ve bu genle alakalı olan proteinlerden yardım alarak, yemek borusu (özofagus) üretmeyi başardı ve çalışmada yemek borusu dokusunun ortalama 300 ile 800 mikrometre büyümesini sağladı.

Araştırmada Hangi Kök Hücreler Kullanıldı?

Fare ve kurbağa dokularının yanı sıra, insan doku kültürlerinin de kullanıldığı çalışmada, birçok genetik ve moleküler biyoloji teknikleri birlikte kullanıldı. Çalışmanın geliştirilerek ilerleyen zamanlarda yemek borusu ile ilgili rahatsızlıkların bu yöntemden yararlanılarak tedavi edilebileceği düşünülmekte. Bunun için ise hastadan biyopsi ile kök hücre almak ve gerekli teknikler ile yemek borusuna dönüşmesini sağlayıp uygun kültür ortamında gelişmesine yardımcı olmak yeterli olacak gibi görünüyor.

Rejeneratif tıbbın her geçen geliştiği günümüzde, birçok hastalığın genetik, moleküler biyoloji ve biyomühendislik sayesinde tespit ve tedavisi sağlanabilir. Gelecek için bir umut olan bilimsel çalışma ve ayrıntıları Cell Stem Cell dergisinde yayınlandı.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı