BilimGenelHaberSağlık

Kök Hücre ile Yemek Borusu Üretildi

Google News Abone Ol

Amerikalı bilim insanları pluripotent kök hücre yardımı ile insan yemek borusu üreterek dünyada bir ilke imza attı. Ürettikleri yemek borusunu gerekli besinleri sağlayarak büyütmeyi başararak tıp sektöründe önemli bir gelişimi gerçekleştirdi.

Sox2 geninin kullanıldığı araştırmada Cincinnati Kök Hücre ve Organoit Tıbbı Çocuk Merkezi (CuSTOM) bilim insanları, kullandıkları Sox2 geni ve bu genle alakalı olan proteinlerden yardım alarak, yemek borusu (özofagus) üretmeyi başardı ve çalışmada yemek borusu dokusunun ortalama 300 ile 800 mikrometre büyümesini sağladı.

Araştırmada Hangi Kök Hücreler Kullanıldı?

Fare ve kurbağa dokularının yanı sıra, insan doku kültürlerinin de kullanıldığı çalışmada, birçok genetik ve moleküler biyoloji teknikleri birlikte kullanıldı. Çalışmanın geliştirilerek ilerleyen zamanlarda yemek borusu ile ilgili rahatsızlıkların bu yöntemden yararlanılarak tedavi edilebileceği düşünülmekte. Bunun için ise hastadan biyopsi ile kök hücre almak ve gerekli teknikler ile yemek borusuna dönüşmesini sağlayıp uygun kültür ortamında gelişmesine yardımcı olmak yeterli olacak gibi görünüyor.

Rejeneratif tıbbın her geçen geliştiği günümüzde, birçok hastalığın genetik, moleküler biyoloji ve biyomühendislik sayesinde tespit ve tedavisi sağlanabilir. Gelecek için bir umut olan bilimsel çalışma ve ayrıntıları Cell Stem Cell dergisinde yayınlandı.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı