Bilim Ve Tekno

Kilo Vermek İsteyenler İçin Bire Bir

Kilo Vermek İsteyenler İçin Bire Bir

Uzmanlar, koku alma duyumuzun 5 duyu organımızdan en güçlü olduğunu söylemektedirler. Peki aldığınız kokunun iştahınızı etkileyebildiğini daha önce duymuş muydunuz? Çok yüksek ihtimalle günlük hayatınızda iyi ya da kötü birçok kokuya maruz kalıyorsunuz. Nöroloji uzmanı uzmanı Alan Hirsch, koku ile iştah duyusunun oldukça yakından ilişkili olduğunu söylerken, tat almanın %90’dan fazlasını koku duyusunun oluşturduğunu üzerine basarak vurguluyor.

Bu duruma aslında günlük yaşantımızda sıkça rastlıyoruz. Örneğin; sabahları aktarın önünden geçerken burnunuza gelen buram buram kahve kokusunun kahve içme isteğini uyandırması veya bir restorandan gelen taze pişmiş yemeklerin kokusunun iştahınızı arttırması gibi.

Nöroloji uzmanı Alan Hirsch, kilolu kadınlardan oluşan bir grup üzerinde çalışma yapmaya karar vermiş. Bu gruptaki her katılımcıya çeşitli meyve kokuları içeren yağlar verilmiş ve aç hissettiklerinde her birinden bu uçucu yağları koklamalarını istemiş. Araştırmanın sonucu ise hayretler uyandırmış. Çünkü 6 aylık süre zarfı boyunca araştırmaya katılan kadınların hiç diyet yapmadıkları halde ortalama 10’ar kilo verdikleri saptanmış. Araştırma sonunda kadınların büyük çoğunluğu, acıktıklarında nane yağı kokladıklarını söylemiş.

Acıkma mekanizması devreye girdiği andan itibaren nane yağını 3 kere içinize çekerek koklamak, açlığınızı bastıracağı söylenirken, bunun sürekli yapmak yerine belli aralıklarda yapılması gerektiği ifade edilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ