GenelHaber

Kendini Yok Eden Tablo ve Banksy

Google News Abone Ol

2006 yılında yapılmış, adı balonlu kız (girl with a baloon) ve ressamı Banksy olan tablo, geçtiğimiz ay açık arttırmada Sotheby’s Müzayede evinde 1.4 milyon sterline satıldı. Bu tabloyu bu kadar ünlü yapan şey, fiyatı ya da resmin kendisi değil. Açık arttırmada ismini vermek istemeyen biri tarafından alınan tablonun satılır satılmaz içindeki resmin 3’te 2’sinin parçalanması.

Peki Tablodaki Resim Nasıl Parçalandı?

Tabloda uzaktan kumanda ile kontrol edilen bir mekanizma olduğu düşünülüyor.  Müzayede evinin yöneticisi Alex Branczik Banksy’nin tablo hakkında ”Tablo çerçevenin ayrılmaz bir parçası.” demiş olduğunu açıkladı. Çerçeve normalden biraz daha ağırmış ama bu konunun üzerinde durmamışlar. Banksy, kendi instagram hesabında önceden bıçak kısımlarını resme koyduğu bir video da paylaştı. Tablo satılırken Banksy orada mıydı ve acaba o mu yaptı bunu yoksa başka biri mi yaptı insanlar tarafından merak ediliyor. Olay gerçekleştikten sonra Banksy açıklama yaptı ve asıl amacın resmin hepsinin parçalamak olduğunu söyledi. Bknz: https://www.instagram.com/p/BomXijJhArX/

Satıştan sonra kimsenin böyle bir eseri almak istemediğini düşünen Müzayede yetkilileri satışın iptal olacağını açıkladı. Ancak insanların çoğu tablonun bu halinin değerini yükselttiğini söylüyor.Resmi satın alan kişi de bu insanlar gibi düşündüğü için resmi almaktan vazgeçmediğini söylemiştir. Resmin parçalandıktan sonra yeni bir ismi de oldu: Aşk Çöpte (Love Is In The Bin)

Sotheby’s Müzayede evinin yöneticisi Alex Branczik olayın ardından yaptığı açıklamada Banksy’lendik dedi.

Peki, Kim Bu Banksy?

Banksy’nin gerçekte kim olduğu bilinmemektedir. Kimliğini yıllarca çok iyi gizlemiştir. İngiliz ve Bristol kentinde doğduğu bilinmektedir. Çünkü ilk grafitilerini Bristol’de yapmıştır. Yaptığı çalışmalarla hep barışı, çevreciliği savunmuştur. Müzayede satılan Balonlu Kız eserini de 2002 yılından beri grafiti olarak duvarlara çizmiştir. Banksy’i tanıyan arkadaşları onun varlıklı biri olduğunu söylemişlerdir.

Banksy’nin kim olduğuna dair farklı teoriler var. En çok bilineni Banksy’nin Massive Attack grubunun solisti Robert Del Naja olması. Naja’nın da grafiti yapması ve bir arkadaşının onun Banksy olduğunu iddia etmesi de bu teoriyi güçlendiriyor.

Balonlu Kız

Sabriye Zeynep Burakgazi

2001 yılında Bingöl'de doğdum. Rize'de yaşıyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi ve insanlarla paylaşmayı seviyorum. İlgi alanım genellikle kimya, biyoloji ve astronomi üzerine. Bu sitede öğrendiğim ve insanlarla paylaşmak istediğim konuları yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı