GenelHaberTeknoloji

Kendi Kendini Tamir Eden Telefon Ekranları

Google News Abone Ol

Telefonunuzun ekranı çatladığında iki seçeneğiniz var, ya tamir ettirin ya da yeni bir tane alın. Kaliforniya Üniversitesi UC Reverside’n bilim adamları, bu seçeneklere bir yenisini daha ekleyerek kendini iyileştiren bir materyal geliştirdi. Bu materyalin uygulama alanları içerinde telefon ekranları da var. Bu yeni yöntemle 24 saatte kırık telefon ekranı sadece oda sıcaklığında dinlenerek kendi kendini tamir edebilecek.

Bu Malzeme Kendini Tamir Ediyor

Bu kendini iyileştirebilen (self healing) meteryal orijinal boyutunun 50 katına kadar uzayabilen, şeffaf, gerilebilir polimer ve iyonik bir tuzdan üretilmiştir. Yüklü iyonlar ve kutup molekülleri arasındaki kuvvet olan, iyon-dipol etkileşimi adı verilen özel bir bağa sahiptir. Bu malzeme kırıldığında veya çizildiğinde, iyonlar ve moleküller malzemeyi iyileştirmek için birbirlerine bağlanırlar.

Telefonlar için self-healing teknolojisi, 2013 sonlarında LG G Flex’de kullanılmıştı. Onda kullanılan malzeme de kendini otomatik onarabiliyordu, çizikleri ve diğer yıpranmayı birkaç dakikada kendiliğinden iyileştirebilme yeteneğine sahipti. Ancak iletken olmadığı için akıllı telefon ekranlarında değil sadece arka kapaklarında kullanılabildi.

UC Reverside’da self-healing metaryal çalışmasının liderliğini yapan Chao Wang, bu malzemenin üretimi için en az üç yıldır çalışıyor. Business Insider‘da bu geliştirilen materyalin tanıtımı yapıldı. Wang, kendini iyileştiren malzemeler gerçek uygulama için uzak görülseler de telefon ekranları ve piller için 2020 yılına kadar hayatımıza girmiş olacağını öngörüyor.

Marvel Comics tarafından yaratılmış bir süper kahraman olan “Wolverine” karakterinden esinlenen bu teknoloji sayesinde gelecekte birçok ürünün kendini tamir etme yeteneği olacak. Ayrıca ürünün maliyetinin düşük olması da yöntemin daha hızlı yayılacağını gösteriyor.

Feyza Saat

Ankara'da yaşıyorum. Radyoterapi bölümü mezunuyum. Şuan Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde öğrenciyim. Araştıma yapmayı, yazmayı ve bunları başkalarıyla paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir