BilimBitkilerCanlılarGenelMakaleler

Karahindiba Mucizesi

Google News Abone Ol

Her Karahindiba gördüğümüzde özellikle de küçükken birçoğumuzun mutlaka yaptığı bir şey vardır: alıp üflemek.. 

Bilim insanları doğada gördüğü birçok şeyi icatlara yansıtmayı dener hep. Bu sefer ki ilham kaynağı Karahindiba bitkisi olmuş. Nasıl mı?

Havada Uçuşan Tüyler

Hindiba’yı üflediğinizde ya da rüzgar estiğinde tohumlarının üzerindeki tüyler etrafındaki hava akımı sayesinde uzun süre havada kalıyor ve kilometrelerce yol kat ediyor.

Bilim insanları bu araştırma sırasında bitkinin etrafında bir hava halkası olduğunu ve bu halkanın fiziksel olarak tohuma temas etmediğini ve etrafından akan hava akımı sayesinde stabil kaldığını tespit etmişler. Ayrıca halkayı tam olarak tohumun üzerinde ve istikrarlı kılan şeyin tüyler arasındaki boşlukların olduğu da tespit edilmiş. Bu havada kalış gücü paraşütlerden 4 kat daha verimli.

Bu bitkiden yararlanarak oluşturulacak boşluklu paraşüt yapısına sahip küçük drone’lar, hiç güç gerektirmeksizin havada kalabilecek. Bu sayede havada ölçümler yapmayı amaçlıyorlar.

Sadece icatlar da değil ayrıca sağlık alanında Hindiba’nın bir etkisini bulmuşlar..

Lösemiye Karşı Karahindiba Etkisi

Kanadalı bilim insanları, bir lösemi hastasının karahindiba çayı ile son evredeki hastalığını yendiğini gözlemlemiştir. Hem de tümör hücrelerini öldürüp, sağlıklı hücrelere zarar vermiyor.

Karahindiba’nın sağlık açısından faydaları İbni Sina dönemine kadar uzanıyor. İbni Sina yazdığı kitapta bu bitkinin karaciğer, safra kesesi ve dalak için çok yararlı olduğunu yazmıştır. Ayrıca Karahindiba’nın faydaları saymakla bitmiyor. Gut hastalığına, kabızlığa ve uykusuzluğa karşı etkili olan bitki, halsizliğe ve aknelere de iyi geliyor.

Kanada’daki Windsor Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada kanser tedavisi için Karahindiba’nın kemoterapiden daha etkili etkili olduğu ortaya çıktı. Karahindiba’nın köklerinden elde edilen özütün akut lösemi türlerine göre daha yavaş ilerleyen kronik miyelomonositik lösemi hastalığında, uygulandıktan sadece 48 saat sonra tümör hücrelerini yüzde 96’ya kadar öldürmeyi başardığı gözlemlendi.

Onkolog Doktor Dr. Caroline Hamm 85 yaşındaki bir kanser hastasının düzenli olarak karahindiba çayı içerek iyileştiğini keşfetti.

John DiCarlio isimli hastanın, 3 yıl süren yoğun lösemi tedavisinin ardından, yapılacak bir şey kalmadığı için, kalan ömrünü ailesi ile birlikte geçirmesi için evine gönderildiğini belirten Dr. Caroline Hamm, “Laboratuvarda hazırlanan karahindiba ekstresini, John’un evine götürüp çay olarak hazırladık. Kendisine de nasıl hazırlayacağını öğreterek, bittikçe yenilerini verdik. 4 ay sonra kanser değerlerinde iyileşme saptadık. Aradan geçen 3 yılın ardından John, tamamen iyileşti” dedi.

Aman Dikkat Doktor Kontrolü Önemli!

Karahindiba kökü çayının, herkeste aynı etkileri göstermediğini vurgulayan Dr. Hamm, her hastanın bulunduğu durumu göre faklı doza ihtiyacı olduğunu ifade etti. Onkolog Hamm, düzenli ilaç kullanan ya da kemoterapi gören kanser hastalarının, hekimlerine danışmadan bu çayı kullanmamaları gerektiğini söyledi.

Kaynak ve İleri Okuma:

  • https://www.sciencedaily.com/releases/2018/10/181017140942.htm
  • https://www.sabah.com.tr/yasam/2016/04/27/losemiye-karsi-karahindiba

Meysa Kardelen Akan

Merhabalar, ben Meysa Kardelen Akan. 20 yaşında, moleküler biyoloji ve genetik lisans öğrencisiyim. Bilime özellikle de genomik tıp'a ilgim var. Her zaman daha çok araştırarak, yeni bilgiler öğrenmeye çalışıyorum.  Okul dışında derneklerde görev alarak her gün bir başka insana bir iyilik katmaya çalışıyorum. Yazılarımla ilgili aklınıza takılan noktaları, katmak istediğiniz şeyleri ya da herhangi bir yazı konusu fikri için lütfen mail atmakan çekinmeyiniz. [email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir