GenelMakalelerSağlık

Karabuğdayın Sağlık Üzerine Etkisi

Google News Abone Ol

Karabuğday içerisinde buğday kelimesini barındırmasına rağmen buğday değildir. Greçka olarak bilinen bir bitkinin tohumlarından elde edilir.

Karabuğday sağlık göz önünde bulundurulduğunda önemli etkileri sayesinde hayatımıza girmiştir. Besleyici özelliğinden dolayı diyette yer verilmesi gerekli gıdalarımızdandır. Yapılan araştırmalar karabuğdayın kötü kolesterol, hipertansiyon ve diyabeti önlediğini göstermiştir. Karabuğdayın çoğunluğu nişastadan ve bu nişastanın da yaklaşık % 33.5’i dirençli nişastadan gelmektedir. Dirençli nişasta türünü bulunduran gıdaların glisemik indeksleri diğer gıdalara kıyasla düşüktür. Düşük glisemikindeksli diyet denince aklımıza bu tür diyetlerin kan şekerini düzenlediği, obeziteyi önlemeye yardım ederek kalp hastalık riskini azalttığı gelmelidir ve karabuğdayıda bu kategoride düşünürsek bazı kronik hastalıkların tedavisinde de yararlı olacağı ortaya çıkar.

Karabuğday bağırsağımızda laktik asit bakterilerini sayısını arttırması ve dirençli nişasta içeriğinin yüksek olması nedeni ile prebiyotik gıda sınıfına girer.

Karabuğday proteini, diğer tahıl proteinlerine kıyasla besinsel olarak daha faydalıdır ve biyolojik değeri yüksektir bu yüzden iyi bir kaynak olarak önemlidir. Ayrıca  flavanoid, fagopirin ve tiamin bağlayıcı proteinlerinide içeriğinde bulundurur. Bu proteinlerin özellikleri ise kolestrol düşürücü ve antihipertansiyon olmasıdır.

Çölyak Hastaları İçin Uygun

Karabuğday element olarak Zn, Cu, Mn, Se, gibi önemli mikroelementleri, K, Na, Ca, Mg gibi makroelementleri, flavonoidler, polifenoller, inositol, organik asitler gibi temel fonksiyonel bileşenleri ve yüksek düzeyde protein, diyet lif, vitamin, mineral madde, temel çoklu doymamış yağ asitlerini gibi birçok bileşiği içermesi sebebiyle besleyici değeri yüksek bir gıdadır. Demir içeriğinden bahsedecek olursak tüm tahıl ve baklagil grubu gıdalar arasında kıyasalandığında en yüksek miktarı içerir. Anemi sorunu olan insanlar, hamile bayanlar ve bebekler için ideal bir üründür. Karabuğday kullanılarak yapılan buğday ekmekleri veya başka gıdalar daha fazla kuversetin ve rutin içerir bu maddeler antioksidan özelliği katar. Karabuğdayın gıdaya eklenmesi ile zenginleşen, çeşitlenen gıda ürünleri sağlık üzerine olumlu etkileri vardır ve bunun yanında gıdayı oksidasyona da karşıda koruma etkisi vardır. Ayrıca içerisinde gluten proteini içermez. Bağırsak enfeksiyonu olan veya çölyak hastaları karabuğdayı gıdalarında kullanabilir.

Ümmühan Kurt

Merhaba , Aydın Adnan Mendere Üniversitesi Beslenme Ve Diyetetik mezunuyum.İzmir'in Dikili ilçesinde yaşıyorum.Bölümümle alakalı araştırmalar yapmayı,özellikle besinlerin vücudumuza olan etkilerini araştırmayı,yeni yeni bilgiler öğrenmeyi seviyorum.Faydalı olacağını düşündüğüm bilgilerden sizin de haberdar olmanızı isterim.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir