BilimGenelMakalelerUzay

Kara Şövalye (Black Knight) Uydusu Nedir?

Google News Abone Ol

Kara Şövalye uydusu, Dünyanın etrafında 13.000 yıldır dönmekte olan bir uydu. Nereden geldi, bu uyduyu kimler yaptı, neden gezegenimizin etrafında dönüyor ve bunun gibi bir çok sorunun cevabını hala bilmiyoruz.

Bu konuda UFO teorisyencileri bu uydunun gerçek olduğunu ve NASA’nın insanlardan gerçekleri sakladığını iddia etmektedir. NASA ise böyle bir uydunun varlığını reddetmiştir.

Bu uyduyla ilgili ilginç iddialardan biri de 13 bin yıl önce Mayalar‘ın bu uyduyu yapıp uzaya yollamış olmalarıdır.

Kara Şövalye’nin Keşfedilmesi

Kara şövalyeyi fark eden ilk kişi Nikola Tesla‘dır.  1899’ta Nikola Tesla bir konferansta radyo dalgaları aldığını ve bu dalgaların uzaydan geldiğini söylemiştir. Ayrıca bir arkadaşına yazdığı mektupta bu sinyali çözdüğünü de yazmıştır. Fakat o zamanlarda kimse Tesla’ya inanmamıştır. Sonraki yıllarda amatör telsizciler de aynı sinyali duymuşlardır.

Daha sonra 1928’de Norveç‘te radyo sinyalleri ile ilgili çalışma yapan bilim insanları uzaya sinyaller göndermiş ve cevap almışlardır. Ama gelen sinyali çözememişlerdir.

Bundan yıllar sonra, 1945’te bazı gazeteler bu konuyla ilgili haberler yayınlayınca herkesin Dünya’nın çevresinde bu uydunun döndüğünden haberi oldu. Ama bir sorun vardı ki, o yıllarda hiçbir ülkenin uzaya uydu yollayacak teknolojisi yoktu.

1960’lara gelindiğinde ABD ve Sovyetlerin Dünya etrafında uyduları vardı. ABD’nin uydusundaki radarı bu cismi fark etti. Cisim siyahtı ve çok hızlı bir şekilde dönüyordu. Bu cisim ABD’ye ve Sovyetlere ait değildi. Bu cisim hakkında biraz daha bilgi öğrenildi. Ekvator’a yaklaşık 79 derecelik açıyla dönüyordu. Cismin 1 turu 104.5 dakika sürüyordu.

ABD 20 Kasım 1959’da Discoverer VIII görevinin amacı uzaya insan gönderip paraşütlü kapsülle yere indirmekti. Fırlatmadan sonra kapsül Kara Şövalye’nin izlediği yörüngeye sürüklendi ve kayıp ilan edildi.

1963 yılında astronot Gordon Cooper Mercury 9 ile uzaya çıkmıştı. Dünya’nın etrafında birkaç tur attıktan sonra bir ufo gördüğünü söylemiştir. NASA’nın istasyonunda çalışanlar da radardan bu cismi görmüşlerdir. Fakat yapılan resmi açıklamada karbondioksit gazı soluduğu ve bu yüzden halüsinasyon gördüğü söylenmiştir.

1970’li yıllarda İskoç araştırmacı Duncan Lunan gerçekleri öğrenmek için araştırma yapmıştır. Verileri inceleyen Lunan, aldığı sinyali çözünce şöyle bir mesajın yazdığını gördü:” Buradan başlayın, evimiz Epilson Boötes‘dedir. O bir çift yıldız sistemidir. Biz 7 gezegenli sistemin 6. gezegeninde yaşıyoruz.”

1998’de uzay aracı Endeavor STS-88 Uluslararası Uzay İstasyonu‘na ilk uçuşunu yaptığında astronotlar bazı fotoğraflar çekti ve bu fotoğraflar NASA‘nın sitesinde yayınlandı. NASA bir süre sonra bu fotoğrafları silerek yeniden paylaştı ve uzay çöpü olduğunu açıkladı.

Peki İşin Aslı Ne?

Tesla’nın aldığı dalgaların pulsar olduğu ileri sürülüyor. Tesla zamanında kimse pulsarlardan haberdar değildi. Bu yüzden Tesla bu düzenli dalgaların ancak ‘akıllı bir varlık’ tarafından geldiğini söylemiştir.

Gazeteler tarafından yayınlanan haberler ise o zamanlarda çıkan UFO kitaplarının satışını arttırmak için yapılmıştır.

Uzay araçlarından çekilen fotoğraflardaki cismin uzay çöpü ve astronotların kullandığı termal battaniye olduğu açıklanmıştır.

Lunan ise kendi araştırmalarının bilimsel olmadığını söylemiştir.

Norveç’teki bilim insanlarının aldığı sinyallerin kaynağı ise hala çözülememiştir.

Sabriye Zeynep Burakgazi

2001 yılında Bingöl'de doğdum. Rize'de yaşıyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi ve insanlarla paylaşmayı seviyorum. İlgi alanım genellikle kimya, biyoloji ve astronomi üzerine. Bu sitede öğrendiğim ve insanlarla paylaşmak istediğim konuları yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir