GenelHaberMobilTeknoloji

Kan Tahlili Yapan Mobil Uygulama

Google News Abone Ol

Türk Bilim İnsanlarından Kan Tahlili Yapan Mobil Uygulama

Türk bilim insanları tarafından yapılan uygulama ile kullanıcılar, kağıt üzerine damlatmış oldukları kanı mobil cihazına taratarak, kan tahlilini yapabilecek. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) görevlilerinin geliştirmiş olduğu yazılım sayesinde, diyabet gibi kan ile ilgili rahatsızlıkların önceden fark edilerek önlem alınmasını ve bu şekilde bir çok kullanıcının hayatını kurtarması bekleniyor.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünden Yrd. Doç. Dr. Ümit Hakan Yıldız, bilgisayar mühendisliği öğrencisi Cihan Toklucu, ve kimya öğrencisi Hakan Berk Aydın tarafınca geliştirilen yazılım sayesinde, kan tahlili ile ilgili hastalıkların önceden tespitini sağlayarak birçok kullanıcının hayatını kolaylaştırması bekleniyor. Aynı zamanda diğer yöntemlere göre çok daha ekonomik bir yöntem olacağı da söyleniyor.

Yazılımı geliştiren kimya öğrencisi Hakan Berk Aydın, “Alınan kan örneği, bu proje için özel geliştirilen ve hastalık etmeni bulunduğunda kodlanan renge göre renk değişimi gösteren kağıda damlatılıyor. Ardından cep telefonu ile o kağıdın fotoğrafını çekiyoruz. Ekranda çıkan fotoğraf üzerinde parmağımızı gezdirdiğimizde uygulama renk taraması yapıyor. Elde edilen grafikteki renk yoğunluğu, sonucu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir