Bilim Ve Tekno

Kan Tahlili Yapan Mobil Uygulama

Kan Tahlili Yapan Mobil Uygulama

Türk Bilim İnsanlarından Kan Tahlili Yapan Mobil Uygulama

Türk bilim insanları tarafından yapılan uygulama ile kullanıcılar, kağıt üzerine damlatmış oldukları kanı mobil cihazına taratarak, kan tahlilini yapabilecek. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) görevlilerinin geliştirmiş olduğu yazılım sayesinde, diyabet gibi kan ile ilgili rahatsızlıkların önceden fark edilerek önlem alınmasını ve bu şekilde bir çok kullanıcının hayatını kurtarması bekleniyor.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünden Yrd. Doç. Dr. Ümit Hakan Yıldız, bilgisayar mühendisliği öğrencisi Cihan Toklucu, ve kimya öğrencisi Hakan Berk Aydın tarafınca geliştirilen yazılım sayesinde, kan tahlili ile ilgili hastalıkların önceden tespitini sağlayarak birçok kullanıcının hayatını kolaylaştırması bekleniyor. Aynı zamanda diğer yöntemlere göre çok daha ekonomik bir yöntem olacağı da söyleniyor.

Yazılımı geliştiren kimya öğrencisi Hakan Berk Aydın, “Alınan kan örneği, bu proje için özel geliştirilen ve hastalık etmeni bulunduğunda kodlanan renge göre renk değişimi gösteren kağıda damlatılıyor. Ardından cep telefonu ile o kağıdın fotoğrafını çekiyoruz. Ekranda çıkan fotoğraf üzerinde parmağımızı gezdirdiğimizde uygulama renk taraması yapıyor. Elde edilen grafikteki renk yoğunluğu, sonucu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ