BilimGenelHaberSağlık

Kalp Krizinde Bandaj Tedavisi Geliştirildi

Geliştirilen bir bandaj ile kalp krizi sonrasında oluşan hasarları ve daha sonrasında hastalığın seyir sürecinde hastalığın önemli ölçüde tedavi edilebileceği düşünülüyor.

28 Kasım’da Science Advancese verilen raporda araştırmacılar, sıçan ve domuzlarla yapılan deneylerde, ürettikleri bandajlar ile araların en aza indirilmesine yardımcı oldu ve kalbin kanı pompalama yeteneğini yeniden kazanmasını sağladı. Gelecekte bu tür cihazlar bir gün kalp krizi geçirenlerin kalp yetmezliği riskini azaltabileceği düşünülmekte.

Tedavi Nasıl Çalışıyor?

Her bir kalp iyileştirici bandajın tabanı, küçük iğneler ile çivili bir polimer malzemeden oluşmaktadır. Polimerin, mikro iğnelerin dizisinin karşısında yüzeyi, kalp stromal hücreleri içeren bir jelde kaplanır. Bu hücreler, proteinler ve kalp kas hücrelerinin büyümesini destekleyen mikroRNA’lar olarak bilinen küçük genetik materyaller gibi molekülleri salgılarlar.

Raleigh’teki North Carolina State Üniversitesi‘nde biyoloji mühendisi olan Ke Cheng, bu bandajları, birer küçük eczane olarak tanımlıyor. Kalbe bir bandaj eklendiğinde, mikro iğneler tedavi edici molekülleri kardiyak stromal hücrelerden doğrudan hasarlı dokuya aktarıyor.

Cheng’un ekibi, sıçanlarda mikro iğneli bandajların sağlıklı doku büyümesini ve skarlaşmayı azaltma yollarını ne kadar iyi test ettiklerini araştırdı. Bilim insanları, sıçanların kalp krizi geçirmesinden üç hafta sonra, mikro iğneli bandajlar ile hayvanların hasarlı kalplerinde yaklaşık %40 oranında sağlıklı doku kaldığını ve tedavi edilmeyen sıçanlarda bu miktarın sadece %10 kadar olduğunu açıkladı.

kalp krizi bandaj tedavisi

Bilim insanları, domuzlar için her kalp atışı ile hayvanın sol ventrikülünden vücudunun geri kalanına ne kadar kan pompalandığını ölçerek, kalp sağlığını izledi. Kalp krizinden dört saat sonra, her kalp atışı, hem tedavi edilen hem de tedavi edilmemiş domuzlarda, sol ventriküldeki tüm kanın yaklaşık %56 ila %57’sini pompaladı. Ancak, krizden 48 saat sonra sonuçlar farklılaşmaya başladı. Mikro iğleni bandajlar ile tedavi edilen kalpler, sol ventrikül hacminin yaklaşık %60’ını pompalarken, tedavi edilmeyen kalpler yaklaşık %50 oranında kanı pompaladı.

İnsanları tedavi etmek için bu mikro iğneli bandajlar kullanılmadan önce, Cheng’un ekibi bu çalışmada kullanılan polimeri, vücut içinde yavaş yavaş çözünen bir malzeme için değiştirmeyi planlıyor. Cheng, araştırmacıların ayrıca açık kalp ameliyatlarından daha fazla yarayı implante etmek için daha az invaziv yollar araştırıyor.

Kaynak ve İleri Okuma:

  • http://advances.sciencemag.org/content/4/11/eaat9365
  • https://www.sciencenews.org/article/patch-studded-tiny-needles-may-help-heart-attack-survivors-recover


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı