GenelHaberTeknoloji

Kablosuz Şarj Teknolojisi Geliştirildi

Google News Abone Ol

Daha önce Nicola Tesla tarafından da iddia edilen fakat çeşitli sebeplerden dolayı yürürlüğe geçirilmeyen projeyi andırsa da, bu teknoloji biraz daha farklı bir amaç için kullanılacağa benziyor. ABD’de Walt Disney Şirketinin araştırma birimi Disney Research tarafından geliştirilen teknoloji sayesinde aynı oda içerisinde bulunan cihazlar artık kablosuz olarak şarj edilebilecek.

Kablosuz Şarj Teknolojisi

Bu teknoloji sayesinde cihazlar wifi ağına bağlanır gibi bu ağa bağlanarak, kablosuz bir şekilde enerji depolayarak şarj olabilecek yani, bu teknoloji sayesinde artık kablosuz olarak enerji aktarımı sağlanabilecek.

Duruğumsu Oyuk Yankılanımı” (QSCR) adı verilen yöntem ile, test amacı güdülerek 5 metrekarelik alana sahip bir oda içinde, durgun manyetik dalgalarla kaplayarak odada bulunan cep telefonu, vantilatör ve ışık aygıtlarının aynı anda şarj edebilme deneyinde başarılı oldu.

Araştırmacılar, odanın içinde tek çeşit manyetik alan oluşturabilmek için tavanı, duvarları ve zemini tek tip metal ile yaptı. Bu sayede, elektriği aynı rezonans aralığında çalışan cihazlara kablo kullanmadan aktarabilmeyi ve cihazları şarj edebilmeyi başardı.

Araştırmacılar odayı dolduran elektrik akımlarını ayrı kapasitörlerle kanalize ederek, oda içinde kontrolsüz yüklenme bölgelerinin oluşmasının da önüne geçmiş oldu.

Bu teknoloji ile kablosuz elektrik aktarımıWiFi gibi basit ve kullanışlı bir uygulama haline getirebileceğini anlatan Disney Research bilim şubesi baş araştırmacısı Alanson Sample, “Bu uygulama sayesinde ileride şarj etme veya pil değiştirme ihtiyacı duymayan robot ve benzeri küçük aygıtlar üretilebilir.” ifadesini kullandı.

Kablosuz elektrik aktarım teknolojisi her geçen gün daha fazla gelişiyor. Bu hızla gelişimine devam ettiği sürece kablo kullanmadan birçok elektrikli cihazı çalıştırabileceğiz gibi görünüyor.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir Yorum

  1. Bu trollenenler arasında bende vardım malesef biraz şaşırtıcı oldu açıkcası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı