GenelHaberTeknoloji

Kablosuz Şarj Teknolojisi Geliştirildi

Daha önce Nicola Tesla tarafından da iddia edilen fakat çeşitli sebeplerden dolayı yürürlüğe geçirilmeyen projeyi andırsa da, bu teknoloji biraz daha farklı bir amaç için kullanılacağa benziyor. ABD’de Walt Disney Şirketinin araştırma birimi Disney Research tarafından geliştirilen teknoloji sayesinde aynı oda içerisinde bulunan cihazlar artık kablosuz olarak şarj edilebilecek.

Kablosuz Şarj Teknolojisi

Bu teknoloji sayesinde cihazlar wifi ağına bağlanır gibi bu ağa bağlanarak, kablosuz bir şekilde enerji depolayarak şarj olabilecek yani, bu teknoloji sayesinde artık kablosuz olarak enerji aktarımı sağlanabilecek.

Duruğumsu Oyuk Yankılanımı” (QSCR) adı verilen yöntem ile, test amacı güdülerek 5 metrekarelik alana sahip bir oda içinde, durgun manyetik dalgalarla kaplayarak odada bulunan cep telefonu, vantilatör ve ışık aygıtlarının aynı anda şarj edebilme deneyinde başarılı oldu.

Araştırmacılar, odanın içinde tek çeşit manyetik alan oluşturabilmek için tavanı, duvarları ve zemini tek tip metal ile yaptı. Bu sayede, elektriği aynı rezonans aralığında çalışan cihazlara kablo kullanmadan aktarabilmeyi ve cihazları şarj edebilmeyi başardı.

Araştırmacılar odayı dolduran elektrik akımlarını ayrı kapasitörlerle kanalize ederek, oda içinde kontrolsüz yüklenme bölgelerinin oluşmasının da önüne geçmiş oldu.

Bu teknoloji ile kablosuz elektrik aktarımıWiFi gibi basit ve kullanışlı bir uygulama haline getirebileceğini anlatan Disney Research bilim şubesi baş araştırmacısı Alanson Sample, “Bu uygulama sayesinde ileride şarj etme veya pil değiştirme ihtiyacı duymayan robot ve benzeri küçük aygıtlar üretilebilir.” ifadesini kullandı.

Kablosuz elektrik aktarım teknolojisi her geçen gün daha fazla gelişiyor. Bu hızla gelişimine devam ettiği sürece kablo kullanmadan birçok elektrikli cihazı çalıştırabileceğiz gibi görünüyor.

Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı