GenelHaberTeknoloji

J-20 Savaş Uçağı

Google News Abone Ol

Artık Çin halk ordusu hava kuvvetleri J-20 yi savaş uçakları filosuna öncülük edecek. PLAAF sözcüsü Shen Jinke  Xinhua haber ajansına bu konu ile ilgili açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada yeni uçaklarının Çin’in egemenlik, toprak bütünlüğü ve güvenliğini korumak için hazır olduğunu söyledi. İşte son teknoloji J-20 Savaş Uçağı

J-20 Savaş Uçağı Ve Özellikleri

Biz de sizlere bu uçağın yeni özelliklerinden ve hangi motorları kullandıklarından biraz bahsedeceğiz. J-20 5. jenerasyon ağırlığında, çift motorlu kanatlar üzerindeki uzantılar sayesinde gizliliğini koruyabilen bir uçak. Aynı zamanda gelişmiş aktif taramalı radarı (AESA), 3 tane füzeler ve bombalar için silah yuvası bulunmaktadır. Lockheed Martin’in F-22 Raptor’una ve Rusya’nın Su-57 savaş uçaklarına benzer şekilde uzun menzil kapasitesi ve hızı bulunmaktadır. Aynı zamanda bu açıklarla benzer derecede radarlardan gizlenebilme özelliği bulunmaktadır.

J-20 Savaş Uçağı

İlk uçuşunu 2011 de yapıldı. 2016 da ise PLAAF’ın uçuş test ünitesinde testleri yapıldı. Fakat hala gelişimi devam ediyor. Tahminlere göre 2021 yılında daha güçlü olan WS-15 turbofan motoru kullanmayı planlıyorlar. Bu motor J-20’ye supercruise (susuz yakıt kullanmadan süpersonik hızlara çıkabilmeyi sağlar) itmesi kazandıracak. Aynı zamanda uçakta manevra yeteneğini de arttırıyor.

Büşra Arslan

1995 doğumluyum. Beykent Universitesinde makine mühendisliği mezunuyum. En büyük hayalim çok farklı disiplinleri harmanlayabilen bir akademisyen olmak. Fizik, nöroloji, genetik ve psikoloji ile yakından ilgileniyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir