BilimGenelHaber

İşte Tarihte Kullanılan İlk Emoji

Slovakya‘da yapılan bir araştırma sonucu, tarihte kullanılan ilk emoji bulunmuş oldu. Emojiler, uzun zamandır hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Mesajlaşırken sık sık emoji kullanmışsınızdır. İlginç bir şekilde Slovakya’da yapılan araştırmada, tarihin en eski emojisine rastlandı. Birçok kişinin merak ettiği bir sorudur aslında…

Tarihte ilk emojiyi kim kullandı.

Araştırmacıların aktardığına göre Jan Ladislaides isimli avukat bir hukuk dosyasının içinde gülen yüz emojisi kullanmış. ‘Gülen yüz‘ emojisi resmi evraktaki var olan bir şeye olan mutluluğu yansıtmak amacı güdülerek çizilmiş. Kullanılan bu emojinin 1635 yılında kullanıldığı söyleniyor. İşte evraktaki emoji görseli;

tarihte kullanılan ilk emoji

Cihazlarda Kullanılan İlk Emoji

Bunun dışında cihazlarda ise ilk emoji kullanımında bahsederken, günümüze biraz daha yakın bir tarih aklımıza gelmekte. Cihazlarda kullanılan ilk emoji ise, Japonya’da NTT DoCoMo’nun i-mode mobile Internet platformunda çalışan ekibin bir üyesi olan Shigetaka Kurita, 1997 ya da 1998 yıllında cihazda ilk emojiyi oluşturmuştur. Ancak buna karşın 1997 yılında Nicolas Loufrani ASCII insan yüzündeki duygu ve görüş içeren ifadelerin mobil ortama aktarılması üzerinde çalışmalar yapmıştır. Teknolojinin gelişimi hızla devam etmiş ve birkaç yıl içerisinde emojiler kullanılır hale gelmiştir.

Toplamda 172 adet 12×12 piksel boyutlarında oluşturulan emojiler, elektronik iletişim kullanımını geliştirmiş ve daha kullanışlı bir hale getirmiştir. Günümüzde her gün milyarlarca emoji kullanılmaktadır.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı