Genel

iOS 12 Özellikleri Belli Oldu! iOS 12 Ne Zaman Çıkacak?

iOS 12 özellikleri açıklandı ve tüm detaylar resmiyet kazanmış oldu.

WWDC 2018 etkinliğini düzenleyen Apple, yeni mobil işletim sistemi sürümü iOS 12 özellikleri konusunda bilgi verdi.

iOS 12 ne zaman çıkacak ve iOS 12 alacak iPhone modelleri de belli oldu.

iOS 12 özellikleri

iOS 12 yenilikleri arasında, daha çok iyileştirmeler ve performans konuları yer alıyor.

Bu bağlamda yaklaşık olarak 19 özellik ile iOS 12’nin öne çıktığını söylemek mümkün oluyor. Bu özellikler hem sistem kapsamında hem de uygulama bazında kendini gösteriyor.

ios-12-bildirim-grup-gosterimi

Performans

Performans konusu iOS 12’nin temel amacı olduğu için bu konda önemli iyileştirmeler mevcut.

Buna göre yeni güncellemeyi alan tüm modellerin uygulama açılış süreleri, 2 katına çıkmış olacak. Üstelik bu 2 katlık hız farkı, tüm iPhone ve iPad modellerinde geçerli olacak. Kamera açılış süresinde ise yüzde 70 daha hızlı bir süreç işliyor olacak.

AR

USDZ ile birlikte AR ve 3D paylaşımlar kolay bir şekilde mümkün hale getirilmiş.

İlk etapta Adobe tarafında da bu dosya formatı Creative Cloud desteği sunmaya başlamış durumda. Multiplayer AR yani çoklu oyunculu AR oyunları da artık gerçek hayata geçiş yapıyor.

Measure uygulaması

Yeni Measure uygulaması ile birlikte herhangi bir objenin ölçümünü yapmak oldukça kolay bir hale getiriliyor. Kamera üzerinden seçime dayalı veyahut otomatik ölçümleme yapılabiliyor.

AR Kit 2

AR Kit bölümü, AR Kit 2 olarak yenileniyor. Çoklu kullanıcı desteği ve 3D paylaşımlar gibi yenilikler, AR Kit 2’nin temel kazanımları arasında yer alıyor.

Fotoğraflar

Arama önerileri başta olmak üzere, iyileştirilmiş filtreleme desteği getiriliyor. Sahnelere göre de arama yapılabilir hale gelen bir uygulama kendini göstermiş oluyor. For You yani Sizin İçin isimli yeni bir alan da oluşturulmuş durumda.

Siri

Siri artık çok daha yetenekli bir hale gelmiş.

Shortcuts isimli yeni özellik ile Siri, kolaylıklar sağlayabiliyor. Örneğin destek veren bir anahtarlık ile kullanılan bu özellik, Siri’ye anahtarımı kaybettim dediğinizde söz konusu anahtarlığın titreşimini çalıştırabiliyor. Bununla beraber çeşitli isteklere de daha kesin sonuçlar sunabiliyor. Daha önce de bu özellik benzeri bir sistem Android 9.0 P özellikleri arasında da kendine yer bulmuştu. Shortcuts App yani uygulaması ile uygulama detaylarına özel tanımlamalar yapılabiliyor.

News

Apple’ın haber okuma uygulaması News yani Haberler yenileniyor.

Kullanıcılar için yeni haber kaynakları keşfi için bölüm hazırlanmış durumda. iPad tarafında eklenen yeni sidebar ile birlikte etkileşim artırılmış.

Borsa

Borsa uygulaması da yeni bir görünüm kazanıyor ve artık hisseler ile ilgili haberler doğrudan borsa uygulaması içerisinde kullanıcılara sunulabilecek hale getiriliyor.

Voice Memos

Apple’ın ses kayıt uygulaması olan Voice Memos uygulaması da iCloud desteği alıyor ve yenileniyor. iOS 12 destekleyen iPad modellerinde de kullanılmaya başlanacak.

iBooks

iBooks isimli Apple’ın kitap okuma servisi tasarım açısında yenileniyor ve sesli kitap özelli kullanıma sunuluyor.

CarPlay

Apple’ın arabalar için hazırladığı işletim sistemi destekleyen uygulamalar ile birlikte artık CarPlay iOS 12’de kullanılabilecek. Başta Google Maps olmak üzere birçok uygulama bu gelişmeden yararlanacak.

Rahatsız Etme

Rahatsız etme özelliği çok daha akıllı bir hale geliyor.

iOS 12 güncellemesinde kullanıcıları daha kolay bir şekilde rahatsız etme özelliği bekliyor olacak.

Bildirimler

iOS 12 bildirimler konusunda çok daha yetenekli bir hale gelmiş durumda. Artık bildirimler gruplar halinde gösterilecek ve çok daha işlevsel olacak. Bildirimleri dikkate alınmayan uygulamaların bildirimleri kolayca kapatılabilecek.

Reports

iOS 12 yenilikleri arasında Reports yani Raporlar özelliği kendini gösteriyor.

Reports uygulaması ile birlikte iPhone ve iPad kullanımlarının analizleri edinilebilecek. Ekranın ne kadar açık kaldığı, hangi uygulamaların ne kadar kullanıldığı ve hangi dönemlerde kullanıldığı gibi detaylar başta olmak üzere en çok bildirim gönderen uygulamalar gibi birçok detayın var olduğu bir bölüm yapılmış.

App Limits

iOS 12 özellikleri arasında yer alan bir diğer yenilik ise App Limits yani Uygulama Limitleri özelliği oluyor.

App Limits yani uygulama limitleme özelliği ile belirli uygulamalar kısıtlanabilecek. Bununla beraber bildirimler de belirli süreler ile ötelenebilecek.

Çocuklar için Allowances

Çocukların iPhone ve iPad kullanımlarını kontrol altına almak için Allowances uygulaması Apple tarafından geliştirilmiş.

Limitleme tarafında çeşitli uygulamalar veya belirli zaman aralıklarına göre belirlemeler yapılabilecek. Öte yandan girilen web siteleri dahi ebeveynlerin kontrolünde ve iznine tabi olacak.

Mesajlar

Mesajlar uygulaması kapsamında yeni Animoji örnekleri kullanıma sunuluyor. Bununla beraber fotoğraf filtreleri de aktif hale getirilmiş.

Memoji

Memoji isimli uygulama da Animoji özelliğinden farklı olarak getirilen bir diğer iOS 12 özelliği olarak kendini gösteriyor.

Memoji özelliği ile birlikte artık kullanıcılar kendi emojilerini oluşturabilecekler. Tamamıyla benzer bir hareketli emojiler yapılabilecekken, istendiği gibi farklı emojiler de gerçekleştirilebilecek.

FaceTime

FaceTime isimli Apple’ın görüntülü görüşme uygulaması da uzun süre sonra iOS 12 sürümü ile yenileniyor ve daha yetenekli bir hale getiriliyor.

ios-12-grup-facetime-gorusmesi

Artık 32 kişiye kadar grup görüşmesi yapılabilecek. Grup konuşmalarında konuşan kişilerin görüntüleri otomatik olarak büyüyebileceği gibi kullanıcı kendi seçiminde de bulunabilecek. Bununla beraber görüşmelerde emoji yüzler de uygulanabilecek.

iOS 12 özellikleri arasında birçok farklı detay da bulunuyor. Bu özellikler için kaynak olarak aldığımız Haber Tekno sitesi tarafından hazırlanan şu yazıya bakabilirsiniz: iOS 12 Ne Zaman Gelecek ve iOS 12 Hangi iPhone Modellerinde Olacak? & iOS 12 Özellikleri

iOS 12 güncellemesi alacak iPhone modelleri

ios-12-yeni-animoji

Yeni güncelleme alacak iPhone modelleri de etkinlik kapsamında Apple tarafından açıklanmış oldu.

Buna göre iOS 12 güncellenecek iPhone modelleri listesi şu şekilde:

 • iPhone 5s
 • iPhone 6
 • iPhone 6 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X

Bu modeller arasında 2018 iPhone 9 modelleri de yer alıyor olacak.

2018 iPhone modelleri kutudan iOS 12 yüklü bir şekilde çıkıyor olacak.

iOS 12 ne zaman çıkacak?

iOS 12 beta indirme işlemleri, an itibariyle başlamış durumda.

Apple yazılım geliştirici hesabı olan kullanıcılar, yeni iOS 12 sürümünü şu an için indirip test edebiliyor.

Bunun dışında iOS 12 final sürümü ise, yeni iPhone modelleri ile çıkış yapacak.

Daha önce bahsedilen iPhone modelleri ile birlikte kullanılabilir olacak yeni iOS 12 sonbahar aylarında kullanıcıların beğenisine sunulmuş olacak.


Soru Cevap banner
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı