GenelHaberTeknoloji

İnterneti Sadece İnsanlar Kullanmıyor

Google News Abone Ol

İnternette Yalnız Değiliz

Yapılan araştırmalar sonucunda, tüm dünyada kullanılan internetin yarısından fazlasını “Bot“lar kullandığı ortaya çıktı. Yani telefonlarından, tabletlerinde veya bilgisayarlarından internette gezerken karşımızda sadece insanlar bulunmuyor. Belli bir amaç için oluşturulmuş bot yazılımlar bulunmakta. Örneğin bir Facebook ya da Twitter sayfasının takipçilerini para karşılığı arttırmaya yönelik zararlı sayılabilecek yazılımlar bulunmakta. Bunlar dışında iyi niyetli bot yazılımları da var tabii. Örneğin arama motorlarının örümcek adı verilen botları, biz kullanıcılara aramış olduğumuz konu hakkında en iyi seçenekleri sunmak için internette devriye gezmekte. Google’nin botlarını bu örümcek yazılımlara örnek olarak gösterebiliriz.

Birçok araştırmaya göre yararlı botların sayısı artmasının yanı sıra, zararlı botların sayısı sabit kalmaktadır. Botların ne denli zarar oluşturabileceğini anlatmak için; reklam yolsuzluklarına karışarak şirketlerin her yıl toplam 7 milyar dolar kaybetmesine sebep oldukları örneğini vermek, büyük ölçüde yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Bunun dışında DDoS saldırıları ve analitik veri hırsızlığı gibi işler için de kullanıldıkları söyleniyor.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir