GenelHaberTeknoloji

İnterneti Sadece İnsanlar Kullanmıyor

İnternette Yalnız Değiliz

Yapılan araştırmalar sonucunda, tüm dünyada kullanılan internetin yarısından fazlasını “Bot“lar kullandığı ortaya çıktı. Yani telefonlarından, tabletlerinde veya bilgisayarlarından internette gezerken karşımızda sadece insanlar bulunmuyor. Belli bir amaç için oluşturulmuş bot yazılımlar bulunmakta. Örneğin bir Facebook ya da Twitter sayfasının takipçilerini para karşılığı arttırmaya yönelik zararlı sayılabilecek yazılımlar bulunmakta. Bunlar dışında iyi niyetli bot yazılımları da var tabii. Örneğin arama motorlarının örümcek adı verilen botları, biz kullanıcılara aramış olduğumuz konu hakkında en iyi seçenekleri sunmak için internette devriye gezmekte. Google’nin botlarını bu örümcek yazılımlara örnek olarak gösterebiliriz.

Birçok araştırmaya göre yararlı botların sayısı artmasının yanı sıra, zararlı botların sayısı sabit kalmaktadır. Botların ne denli zarar oluşturabileceğini anlatmak için; reklam yolsuzluklarına karışarak şirketlerin her yıl toplam 7 milyar dolar kaybetmesine sebep oldukları örneğini vermek, büyük ölçüde yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Bunun dışında DDoS saldırıları ve analitik veri hırsızlığı gibi işler için de kullanıldıkları söyleniyor.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı