GenelMakalelerTeknoloji

İnsansız Hava Araçları (İHA)

Google News Abone Ol

1909 yılında Elmer Sperry uçuş halindeki uçakların dengesini sağlamak amacıyla çalışıyordu. Birleşik Devletler Donanması, uçakların uçuşunun daha stabil hale gelmesi ve pilota ihtiyaç olmadan uçuş yapabilecek ve beraber bir uçan torpido dizayn edilmesi fikri üzerinde çalışmaya başlamıştır.    

İnsansız Hava Araçları (İHA)

Pilotsuz uçuş sağlanacak oldukça sınırlı doğruluğu artırmak için Western Electric Şirketi tarafından radyo kontrolü sisteme eklenince 80 yıl boyunca uzaktan komuta edilen uçaklarda geliştirilmiş olacaktı. Geliştirilen ilk uçan torpido Curtiss-Sperry ilk uçuşunu Aralık 1917’de gerçekleştirdi.

İnsansız hava araçları (İHA) uzaktan kumanda edebilen ya da kendini yönlendirebilen uçaklardır. İHA’lar modern savaşların önemli aktörlerinden. Son yıllarda öne çıkan ve günümüz askeri operasyonlarında yoğun olarak kullanılan İHA; ağ merkezli harp stratejisinin temel ve önemli bileşenleri arasında yer alıyor.

İHA’lar yalnızca askeri alanda işe yaramıyor aynı zamanda yangın söndürme ve güvenlik çalışmalarında, petrol ve gaz boru hatları incelemeleri gibi alanlarda da önemli rol oynuyor. Daha çok keşif ve saldırı da kullanılıyor.

Drone’lar

İHA sınıfına giren drone’lar teknoloji ile beraber dünyamıza girerek oldukça popülerleşti. Askeri alanda da kullanılan bu araçlar, siviller tarafından da oldukça kullanılmaktadır. Askeri sınıfta gözetleme ve müdahale etmek için kullanılan bu araçlar siviller tarafından genellikle video, fotoğraf kaydetme veya eğlence amaçlı kullanılmaktadır.

Binnur Seyhan

İstanbul'da yaşıyorum, 20.01.1998 doğumluyum. Bartın Üniversitesi'nde Biyoteknoloji bölümü okuyorum. Ülkeme milletime fayda sağlayacak buluşlar yapmak istiyorum. Bilim, müzik, fotoğraf, psikoloji alanlarına ilgi duyuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı