GenelHaberTeknoloji

İnsan Kontrollü Dev Robot: Prosthesis

Google News Abone Ol

İnsan Kontrollü Dev Robot CES 2018’de Tanıtıldı

Düzenlenen CES 2018 fuarında teknolojik birçok ürün tanıtılırken bunların arasında dev bir robot da vardı. Büyük ilgi toplayan bu dev robot, içine giren insan tarafından kontrol edilebilme özelliği taşıyor ve boyutlarıyla bakanları dönüp bir kez daha baktırıyor.

CES‘te tanıtılan birçok ürün hayatımızı kolaylaştırmaya yönelikken böyle bir robotun yapabilecekleri tartışmaya oldukça açık bir konu doğrusu. Furrion imalatı olan Prosthesis ise bilim kurgunun o kadar da imkansız olmadığını gözler önüne seriyor.

Furrrion tarafından geliştirilen ve takma organ/protez anlamlarına gelen, Prosthesis isimli robot asılında tam olarak robot sayılmaz. Uzmanlar ona “mech” sıfatını daha uygun buluyor. Birçok kişi bilir, mech ismi Battletech oyunu ile hayatımıza girmişti.

İnsana ilk bakışta “İçerisinde insanlar olan savaş makineleri” gibi görünse de, robotun tam olarak hangi amaçla kullanılacağı henüz bilinmiyor. Görünüşü ve boyutları ile insanı hayrete düşüren bu robot, hiç de küçümsenecek boyutlarda değil.

3,600 kg ağırlığa ve 4,5 metre boyutlara sahip olan dev robot, içerisindeki insan tarafından oldukça kontrollü bir şekilde hareket ettirilebiliyor. İçerisindeki insanın kollarına ve bacaklarına bağlamış olduğu bantlar yardımı ile bedensel hareketlerini robota yaptırabilmesine olanak sağlanıyor. Günümüz şarj sıkıntısına burada da şahit oluyoruz. Nitekim Prosthesis tek şarj ile 1 saat kadar çalışabiliyor.

Görünüşü ile oldukça iddialı Prosthesis’in yapımcıları bu mech türü robottan çok daha fazla üretip, “X1 Mech Racing League” ile ilgili bir spor karşılaşması haline getirmeyi düşünüyor. Kim bilir, gelecekte belki ringlerde dövüşen boksörler yerine stadyumlarda dövüşen robotlar görebiliriz.

İşte Dev Robot Prothesis

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir