BilimGenelHaberTeknoloji

İnsan Beyni İlk Kez İnternete Bağlandı!

Google News Abone Ol

Güney Afrika’daki Witwatersrand Üniversitesi’ndeki araştırmacı ekibi biyomedikal mühendisliği alanında çığır açıcı bir gelişmeye imza attı. Ekip insan beynini gerçek zamanlı olarak internete bağladı.

Nesnelerin İnterneti kavramıyla çevremizdeki pek çok elektronik cihazın internete bağlanarak ”akıllı” sıfatını taşımaya başladığını görmekteyiz. Bu değişimin sol halkası ise insan beyninin internete bağlanmasıyla ortaya çıkacak olan beyin-bilgisayar arayüzleri olarak değerlendiriliyor. Halihazırda Neuralink, ARM, Facebook ve DARPA gibi kurumlar bu hayali gerçeğe dönüştürmek için çalışmalarını sürdürse Güney Afrika’daki Witwatersrand Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi insan beynini internete bağlama konusunda büyük bir gelişme kaydetti.

Witwatersrand Üniversitesi’nden;Adam Pantanowitz, Jemma-Faye Chait ve Danielle Winter isimli araştırmacılar tarafından hazırlanan ve ”Brainternet” adı verilen proje ile ilk kez insan beyni gerçek zamanlı olarak internete bağlandı. Beynin gerçek zamanlı olarak internete bağlanma süreci ise şu şekilde gerçekleşti: İlk olarak uzun süreli kullanıma uygun, taşınabilir ve internet bağlantısına sahip bir Emotiv EEG cihazı kullanıcının kafasına yerleştirildi. Sonrasında beyindeki dalgaları elektroensefalografi(EEG) sinyallerine dönüştüren Emotiv EEG cihazı, sinyalleri gerçek zamanlı olarak Raspberry Pi(kredi kartı boyutlarında olan ve maliyeti düşük bir bilgisayar) üzerine kurulan programlama arabirimine iletti.

Bu adımların ardından araştırmacılar daha önceden kurdukları web sitesi aracılığıyla Emotiv EEG cihazını takan kullanıcının verilerini takip edebiliyor. Herkese açık bir web sitesine iletilen veriler aracılığıyla canlı bir şekilde beyindeki faaliyetler gözlemlenebiliyor. Proje hakkında konuşan öğretim üyesi ve proje sorumlusu Adam Pantanowitz, Beyinternet projesinin beyin-bilgisayar arayüzleri için yeni bir sınır olduğunu kaydetti. İnsan beyninin nasıl çalıştığı ve bilgiyi nasıl işlediği konusunda bilgi eksikliği olduğunu ifade eden Pantanowitz, ”Brainternet, bir kişinin kendi beynini ve başkalarının beynini anlamasını basitleştirmeyi amaçlıyor.” dedi.

Ekip biyomedikal mühendisliği alanında çok önemli bir başarı elde etmiş olsa da Pantanowitz’e göre halen yolun başındalar. Ekibin artık kullanıcı ve beyin arasında daha interaktif bir deneyim amaçladığını söyleyen Pantanowitz, Brainternet’in ilerleyen dönemlerde beyne, girdi ve çıktılar olmak üzere her iki yönde de bilgi aktarımı sağlanabileceğini düşünüyor.

Şule Kıyar

Konya da yaşamaktayım.Doğum tarihim 12.12.1997.Necmettin Erbakan Üniversitesi Biyoteknoloji Bölümü öğrencisiyim.Laboratuvar ortamlarına ve sağlık alanlarına çok meraklıyım.Gelişimde mantığı ön planda tutan ayrıca Canan DAGDEVİREN hayranıyım.Beni instagram sayfamdan takip edebilirsiniz :@sulekyr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı