BilimGenelMakalelerTeknoloji

illumina MiSeq Cihazı İle Yeni Nesil DNA Dizileme

MiSeq cihazı, NGS yani New Generation Sequencing olarak bilinen ve türkçesi “Yeni Nesil Dizileme” olan yöntemde en çok kullanılan en pratik olan cihazlardan yalnızca biri. MiSeq Sistemi, geniş bir yelpazede sıralama uygulamaları ile araştırmanızı kolaylaştırmaktadır. Otomatikleştirilmiş eşleştirilmiş uçlu ve her çalışma için 15 Gb’ye kadar çıkabilen, okunan 600 bazın üzerinde sıralı veri üreterek kapasitesine sahiptir. Kullandığı kütüphane hazırlık kitleri, hedeflenen gen, küçük genom ve amplikon dizilimi, 16S metagenomikler ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar için optimize edilmiştir. Cihazda gerekli ayarlamaları yapabileceğimiz ve ayarları özelleştirebileceğimiz dokunmatik bir ekranı bulunuyor. Bunun dışında cihaz bir bilgisayara bağlı ve bu bilgisayarla birlikte çalışıyor. Cihaza MID bağlı hastaları tanıtıyor ve hastaların test sonuçlarını birbirine karıştırmadan elde edebiliyoruz. Ardından bir hard disk yardımı ile cihazdan test sonuçlarının çıktısını alarak inceleme ve analiz yapabiliyoruz.

Cihazın kendine özel kartuşları ve kitleri bulunuyor. Flowcell diye adlandırdığımız küçük bir kartuşu bulunuyor. Bu cam kartuş üzerinde dizileme işlemi yapılıyor. Bazlar bu bölgede okunuyor. Bunun dışında cihazda DNA’ları ve gerekli primerleri yüklediğimiz bir kartuş daha bulunuyor. Dizileme işlemi bittiğinde cihazı temizlemek için kendine özel deterjanı su ile seyreltilerek %5 konsantrasyonuna getiriliyor ve her dizileme işleminden sonra cihaz bu solüsyon ile yıkanıyor. Cihazın yıkanması 20 dakika kadar sürerken, DNA dizilemesi ortalama 1 gün sürüyor.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı