BilimGenelMakaleler

İlk İnsanlardan: Neandertaller

Google News Abone Ol

Neandertaller Kimlerdir?

Neandertaller günümüzden 250.000 yıl kadar önce yaşamışlardır, 28.000 yıl kadar önceyse soyları tükenmiş bir insan türüdür. Neandertaller (=homo neandertaller); homozigot, homojen ya da homoseksüel sözcüklerinden gelir. Yaşama şekilleri kiraç taşı mağralardır. Neandertallerin ilk fosili 1856 yılında Almanya’nın Düsseldorf kenti yakınlarındaki Neander Vadisi’nde bulunmuştur. Bu sebepten dolayı isim olarak Neandertal adı verilmiştir. Neandertal Almanca “tal” ve eski Almanca’da “thal” sözcükleri vadi anlamına gelmektedir.

Günümüz insanlarına biraz daha benzeyen insanlarla neandertallerin arasındaki önemli fark güçlülüktür. Günümüz insanlarına biraz daha benzeyen insanların kolları ve baldırları neandertallere göre biraz daha ince yapıdadır, eller neandertallere göre tutmayı hassaslaştıracak şekilde değişiklik göstermiştir. Bacaklarsa aynı güçtedir çünkü avcı topluluklarında hızlı hareket etmek önemlidir. Ön düşler küçülmüş, yüz kısalmış, çene sivrilmiş ve kaş çıkıntıları küçülmüştür.

Neandertaller türünün nasıl yok olduğuysa merak konusu bazı bilim insanlarına göre homo sapiensler (modern insanlar) göç ederek onlara hastalık bulaştırdı ki bu neandertallerin bağışıklık sistemlerinin güçsüz olduğunu gösterir, bazı bilim insanlarına göre homo sapienslerle savaşıp öldüler ve bir diğer sebep ise çiftleşip asimile oldular.

Binnur Seyhan

İstanbul'da yaşıyorum, 20.01.1998 doğumluyum. Bartın Üniversitesi'nde Biyoteknoloji bölümü okuyorum. Ülkeme milletime fayda sağlayacak buluşlar yapmak istiyorum. Bilim, müzik, fotoğraf, psikoloji alanlarına ilgi duyuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir