BilimGenelMakalelerTeknoloji

İlham Verici Liderlerden Pazarlama

Google News Abone Ol

Eğer işler düşündüğümüz gibi gitmiyorsa bunu nasıl açıklarsınız ve bunun için neler yaparsınız? Neden apple çok yenilikçi ve çevresinde milyonlarca takipçisi var? Seneler geçse de rekabet içerisinde hala bir numara, çokça tercih ediliyor. Ancak onlarda bütün diğer firmalar gibi aynı iletişim aracına, aynı haberleşme kaynağına,aynı ajanslara, aynı danışmanlara sahip… Peki apple’ı farklı yapan ne?

Wright Kardeşler‘i ele alalım. Onlar uçmayı beceren ilk insanlar. Ama onların zamanında iyi finanse edilmiş, destekli çok firma vardı. Ama onlar uçmayı beceremedi ve “Wright Kardeşler” onları alt etti ve uçmayı becerdiler. Bu işe bakılırsa onları farklı yapan bir şey vardı. Çünkü onlar farklı şekilde düşündüler.

Niçin? Nasıl? Neden ?

Bazı firmalar nasıl yapıldığını biliyorlar? İster ufacık bir şirket olsun, örneğin tek masa tek koltuk, ister büyük bir şirket olsun nasıl yapıldığını bilirsen çok fazla halka hitap etmiş olursun. Bu firmalar neyi niçin ve nasıl yaptığını biliyolar. Ve buna göre bir yol izliyolar. Ve bu niçinden kastı kar yapmak değil? Kar yapmak bir sonuçtur. Güzel başlarsan her zaman sonucunda kar oranı elde edersin.

Niçin ile demek istediğim senin amacın nedir? Neden senin erken kalkman başkaları için önemli olsun? 

İşte bunun sebebini belirleyen niçin nasıl neden faktörleridir. Sen doğru bir şekilde kullanırsa emin ol ileride çok büyük bir firmayı yönetebilirsin.

Şimdi size iki farklı bir reklam sunacağım ve hangisinin etkili olduğuna siz karar verin?

  • Biz mükemmel bilgisayar yaparız. Onları çok güzel tasarladık. Kullanışı basittir. Neden bir tane almayı denemiyorsun?
  • Biz farklı düşünmeye inanırız. Bizim inanışımız süre gelen olgulara karşı gelmektir. Bu yüzden onları güzel tasarladık ve kullanışı çok basittir. Neden bir tane almayı denemiyorsun?

İşte şimdi ikinci dediğini duyar gibiyim. İkiside aynı şeyleri söyledi. Ama ikincisi daha çok ilgi çekti. Bunun sebebi ise niçin nasıl nedeni doğru bir şekilde kullanmış olmasıdır.

İhtiyacımız olmasa bile artık bu teknolojiyi almaya hazırız. Çünkü bize hitap etti. O yüzden apple’ın son s6 plus ortaya çıktığında insanlar 5,6 saat boyunca kuyruğa girdi. İnsanlar senin ne sattığına bakmıyorlar, neden sattığına bakıyorlar. İşte bu yüzden İlham verici liderler adını dünyanın en zengin milyonerleri arasına yazdırmıştır.

Kübra Mutlu

SAKARYA, 05.03.1997 doğumluyum , Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Fen Bilimleri Öğretmenliği okudum, öğretmenim bilim,stem,eğitim,teknoloji konularına meraklıyım. Tanıdıkça seversin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı