BilimGenelMakalelerUzay

İkizler Paradoksu Nedir?

Google News Abone Ol

Paradoks Nedir?

Paradoks: Görünüşte doğru olan bir ifade veya ifadeler topluluğunun bir çelişki oluşturması veya sezgiye karşı bir sonuç oluşturmasıdır. Çoğunlukla, çelişkili gözüken sonuç veya sonuçların aslında çelişkili tarafları vardır.

İkizler Paradoksu Nedir?

İkizler paradoksu, Einstein’ın Özel Görelilik kuramına çok güzel bir örnektir ve düşünsel olarak gerçekleştirilmiştir.

Diyelim ki, tek yumurta ikizi bir kardeşin var. İkiniz de 30 yaşına geliyorsunuz ve sen, bir roketle ve ışık hızına çok yakın bir hızda uzay yolculuğuna çıkıyorsun. Uzay’da gezdin, tozdun ve 7 yıl sonra Dünya’ya döndün. Kardeşin de seni bekliyor. Fakat o da ne! Kardeşinin beli bükülmüş, saçları ağarmış. Sen döndüğünde 37 yaşındayken kardeşin 80 yaşına gelmiş.

Bu olayın açıklaması, bir paradoks olarak görülse de Einstein için hiç de bir paradoks değildir. İkiz kardeşlerin yaşadığı bu durum, aslında sadece evrenin en temel özelliklerindendir.

Zaman, kardeşin ve senin için uzayda farklı akmıştır. Bunun sebebi bir cismin ışık hızına yaklaştığında zamanın onun için daha yavaş geçiyor oluşudur ve senin ivmeli hareket yapmandır. Sen ışık hızına çok yakın bir hızda hareket ettiğin için, zaman senin için daha yavaş akmıştır. İkiniz için zamanın farklı geçmesine rağmen, siz o anı yaşarken hiçbir farklılık hissetmezsiniz. Bu paradoks uzaya gönderilen araçlarda ve uzaya yerleştirilen uydularda bulunan atomik saatlerin kesin şekilde yapmış olduğu ölçümlerle deneysel olarak doğrulanmış ve birçok kesim tarafından kabul görmüştür.

Sabriye Zeynep Burakgazi

2001 yılında Bingöl'de doğdum. Rize'de yaşıyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi ve insanlarla paylaşmayı seviyorum. İlgi alanım genellikle kimya, biyoloji ve astronomi üzerine. Bu sitede öğrendiğim ve insanlarla paylaşmak istediğim konuları yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı