BilimGenelHaber

İki Anneli Fare Yavruları Dünyaya Getirildi

Google News Abone Ol

Bazı dişi balıklar, sürüngenler, amfibik canlılar ve kuşlar tek başlarına üreyebilmektedir. Ancak, insanlarda dahil olmak üzere memeliler yalnızca cinsel ilişkiyle üreyebilmektedirler. En azından şimdilik bizim bilgimiz bu yönde.

Amfibik bir canlı

Çinli araştırmacılarda bunun doğruluğu veya yanlışlığı hakkında bir süredir araştırmalar yapıyordu. Araştırmacılar, aynı cinsiyetten ebeveynlerle yavru fare üretebilmek için üremenin hangi kurallarının bozulması gerektiğini anlamak istiyorlardı. Araştırma sonuçları bize kuralların neden bu kadar önemli olduğunu açıklayacaktı.

Nasıl Yapıldı?

Genetik biliminin buluşları sayesinde başarılı bir deney gerçekleştirildi.

İlk olarak deney için iki anne fare gerekiyordu. Bir anneden yumurta diğer anneden ise yarı kromozomlu embriyonik kök hücre alındı.

DNA’nın oluşabilmesi için gereken genlerin yarısı vardı ancak bunları bir araya getirmek yeterli değildi.

Son olarak uzamanlar geri düzenleme teknolojisiyle iki yarıyı uyumlu hale getirebilmek için üç farklı genetik komutu sildiler.

İki anne fareden yavrular meydana geldi ancak 48 saat sonra öldüler.

Çalışmayı yapan Dr Wei Li, “Bu araştırma bize neyin mümkün olduğunu gösteriyor. İki anneli farelerdeki hataların silinebileceğini ve ayrıca memelilerde iki anneli üreme engelinin de aşılabileceğini gösterdik” dedi.

Kaynak ve İleri Okuma:

  • www.bbc.com

Mukaddes Bolat

Kahramanmaraş da yaşıyorum. Yaşım 18. Afşin Anadolu Lisesi mezunuyum. Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde Havacılık ve Uzay Mühendisliği okuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir