SEO ve Reklam Ajansı
Bilim Ve Tekno

İHA Nedir?

İHA Nedir?

1909 yılında Elmer Sperry uçuş halindeki uçakların dengesini sağlamak amacıyla çalışıyordu. Birleşik Devletler Donanması, uçakların uçuşunun daha stabil hale gelmesi ve pilota ihtiyaç olmadan uçuş yapabilecek ve beraber bir uçan torpido dizayn edilmesi fikri üzerinde çalışmaya başlamıştır.    

Pilotsuz uçuş sağlanacak oldukça sınırlı doğruluğu artırmak için Western Electric Şirketi tarafından radyo kontrolü sisteme eklenince 80 yıl boyunca uzaktan komuta edilen uçaklarda geliştirilmiş olacaktı. Geliştirilen ilk uçan torpido Curtiss-Sperry ilk uçuşunu Aralık 1917’de gerçekleştirdi.

İnsansız hava araçları (İHA) uzaktan kumanda edebilen ya da kendini yönlendirebilen uçaklardır. İHA’lar modern savaşların önemli aktörlerinden. Son yıllarda öne çıkan ve günümüz askeri operasyonlarında yoğun olarak kullanılan İHA; ağ merkezli harp stratejisinin temel ve önemli bileşenleri arasında yer alıyor.

İHA’lar yalnızca askeri alanda işe yaramıyor aynı zamanda yangın söndürme ve güvenlik çalışmalarında, petrol ve gaz boru hatları incelemeleri gibi alanlarda da önemli rol oynuyor. Daha çok keşif ve saldırı da kullanılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ