GenelHaberTeknoloji

Hologram Teknolojisi Gerçek Oluyor

Google News Abone Ol

Hologram Teknolojisi Gelişiyor

Bir çok bilim kurgu filminde rastladığımız, “Hologram” teknolojisine artık çok daha fazla yaklaştık. Hologram teknolojisi üzerinde çalışmalar yapmakta olan bilim adamları, büyük boyutlu lens ve projeksiyon sistemlerine gerek kalmadan yüksek kaliteli üç boyutlu imajları yansıtabilen bir nano-malzeme geliştirmeyi başardı. Bu nano-malzeme ile hologram teknolojisine oldukça yaklaşmış olduk.

Avustralya Ulusal Üniversitesinden bir grup araştırmacı, her biri saç telinden 500 kat daha ince olmak üzere, milyonlarca slikon sütundan oluşan ve ışığı 3D olarak yansıtabilen, biyo-malzeme geliştirdi. Araştırmacılar, geliştirdikleri bu ürünün, kamera ve projeksiyon teknolojisinde çığır açacağını ve ilerleyen zamanlarda projeksiyon ve fotoğraf gibi bir çok cihaz üzerinde kullanılmasının önünde hiç bir engel kalmadığını da bildirdi.

Araştırmacılar, yeni malzemenin mercek ve prizma benzeri konvansiyonel optik araçlar gibi büyük ve ağır olmadığını ve ışığı yalnızca yoğunluk olarak iki boyutlu kaydedebilen bu cihazların aksine üç boyutlu olarak yeniden oluşturabildiği söyledi.

Projenin araştırmacılarından Sergey Kurk, geliştirdikleri bu yeni biyo-malzemenin sınırsız olanaklara kapı açabileceğini de söylemeden geçmedi. Ardından Sergey Kurk, “Akıllı telefonlardaki kameraların boyutunun küçültülmesinden, uydulardaki kompleks optik sistemlerin ağırlığının azaltılmasına kadar birçok farklı alanda kullanılabilir.” diye ekledi.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı