GenelHaberTeknoloji

Hologram Teknolojisi Gerçek Oluyor

Hologram Teknolojisi Gelişiyor

Bir çok bilim kurgu filminde rastladığımız, “Hologram” teknolojisine artık çok daha fazla yaklaştık. Hologram teknolojisi üzerinde çalışmalar yapmakta olan bilim adamları, büyük boyutlu lens ve projeksiyon sistemlerine gerek kalmadan yüksek kaliteli üç boyutlu imajları yansıtabilen bir nano-malzeme geliştirmeyi başardı. Bu nano-malzeme ile hologram teknolojisine oldukça yaklaşmış olduk.

Avustralya Ulusal Üniversitesinden bir grup araştırmacı, her biri saç telinden 500 kat daha ince olmak üzere, milyonlarca slikon sütundan oluşan ve ışığı 3D olarak yansıtabilen, biyo-malzeme geliştirdi. Araştırmacılar, geliştirdikleri bu ürünün, kamera ve projeksiyon teknolojisinde çığır açacağını ve ilerleyen zamanlarda projeksiyon ve fotoğraf gibi bir çok cihaz üzerinde kullanılmasının önünde hiç bir engel kalmadığını da bildirdi.

Araştırmacılar, yeni malzemenin mercek ve prizma benzeri konvansiyonel optik araçlar gibi büyük ve ağır olmadığını ve ışığı yalnızca yoğunluk olarak iki boyutlu kaydedebilen bu cihazların aksine üç boyutlu olarak yeniden oluşturabildiği söyledi.

Projenin araştırmacılarından Sergey Kurk, geliştirdikleri bu yeni biyo-malzemenin sınırsız olanaklara kapı açabileceğini de söylemeden geçmedi. Ardından Sergey Kurk, “Akıllı telefonlardaki kameraların boyutunun küçültülmesinden, uydulardaki kompleks optik sistemlerin ağırlığının azaltılmasına kadar birçok farklı alanda kullanılabilir.” diye ekledi.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı