GenelMakalelerSağlık

Hızlı Zayıflatan Besinler

Google News Abone Ol

Sağlıklı Beslenme Çok Önemli

Çağımızın baş belası hastalığı obezite ile savaşmak zordur. Ne kadar spor yapsak da yalnızca spor yaparak zayıflamak sanıldığı kadar kolay değildir. Uzman diyetisyenler, işte bu sebepten var. Bizlerin beslenmesine sağlıklı yaşamasına yardımcı olmak için. İşte bu uzman diyetisyenlerden biri olan Pınar Kural Enç, “Sağlıklı ve hızlı bir şekilde nasıl kilo verilir?” sorusunu yanıtladı.

Kivi

Uzman diyetisyen, önerdiği hızlı kilo verdiren besinler listesi içerisinde en üst sırada kivi yer alıyor. Bunun sebebini ise kivinin oldukça az kalori içermesi olarak belirtiyor. Öyle ki 1 adet kivi içerisinde 46 kalori bulunuyor. Öyle ise hızlı kilo vermek için dozunu aşmadan, kararında bir şekilde kivi tüketmek hem tok tutacak hem de zayıflamaya yardımcı olacaktır.

Kivi aynı zamanda iştah kesici besinler listesi içerisinde önemli bir yere sahip. Uzman diyetisyenin söylediğine göre, günde 3 adet kivi tüketmek, açlığı bastırarak tok hissetmenize ve dolayısı ile az besin tüketmenizde kolaylık sağlayacaktır. Kivinin zayıflamadaki rolü bunlarla da sınırlı değil. Kivi aynı zamanda sindirime yardımcı besinler içerisinde de yer alıyor. Bu da hızlı kilo vermek isteyenler için harika bir şey tabii.

Yoğurt

Herhalde yoğurt sevmeyen yoktur. Varsa da çok şey kaybettiğini söylemek gerek. Özelikle de yoğurt zayıflamak için bu kadar tercih edilirken… Yaza sağlıklı ve formda girmek isteyenler yoğurtu kesin bilir. Yoğurt yağ yakımını %61 kadar arttırmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda diyet listesi içerisinde yoğurt bulunan kişilerin bu listeden diğer kişilere göre çok daha verim aldığı yönünde.Yoğurt tok tutucu olarak da çoğu zaman önerilmektedir. Bu sebepten hızlı kilo verdiren yiyecekler listesi içerisinde üst sıralarda yer alır.

Yeşil Çay

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler arasında en yaygın bilinenlerden biri yeşil çaydır. Bu sebepten bile, sağlıklı ve formda olmak isteyenlerin tüketmesi zorunlu gıdalardan biridir de denebilir. Bununla birlikte cildin nem dengesi üzerinde olumlu sonuçlar ortaya koyduğu da kanıtlanmıştır. Aynı zamanda bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde de rolü büyük olan yeşil çay sindirimi rahatlatıcı özellik sergiler.

yeşil çay

Lifli Gıdalar

Yulaf gibi lifli gıdalar tüketmek sağlıklı zayıflamak isteyenlerin olmazsa olmaz besinleri arasında yer alır. Besin değerleri düşük ve tok tutucu oluşu ile oldukça yaygın tercih edilmektedir. Aynı zamanda içeriğindeki çinko, E vitamini gibi önemli etmenlerle beraber antioksidan özellik de gösterdiği söylenebilir. Güçlü bağışıklık sistemi için neler yapılabilir? sorusuna da cevap veren bir besin çeşididir. Uzun süre tokluk hissi için tercih edilmesi gereken besinler listesinde en üst sıraya oynayabilecek bir potansiyele sahiptir.

Yumurta

Kas yapmak için proteinli gıdalar listesinde ilk sıralarda yer alan yumurta, düşük besin içeriği ve yüksek protein değeri ile, hem tok tutuyor hem de dirençli bir vücuda sahip olmamızda bize yardımcı oluyor. Özellikle sabahları güzel bir kahvaltıda yumurta bulunmazsa olmaz. Yüksek protein içeriğine sahip olan yumurta ile zayıflamak kolay hale geliyor. Aynı zamanda yapılan araştırmalar, yumurta tüketen insanların tüketmeyenlere göre daha uzun tokluk hissi yaşadığı yönünde. Bu sebepten yumurta hızlı kilo vermek isteyenlerin olmazsa olmazları arasında yer alıyor

Greyfurt

Tam bir antioksidan kaynağı olarak bilinen greyfurt, bağışıklık sisteminin güçlendirip vücudu dinç tutarken, metabolizmayı hızlandırma amacı ile de oldukça tercih edilen besinler arasında yer alıyor. Bir porsiyonunda yaklaşık 42 kalori bulunan greyfurt, düşük besin değeri ile tok tutuyor ve vücuttaki yağları eritmek için oldukça sık tercih ediliyor. Bu da onun hızlı kilo verdiren besinler listesinde bir yer sahibi olmasına olanak sağlıyor.

Brokoli

Lif ve C vitamini deposu olan brokoli pek sevilmese de kilo vermek isteyenlerin tercih etmesi gereken besinler arasında ye alıyor. İçeriğindeki zengin kalsiyum ile, kilo vermeye yardımcı oluyor. Sindirime yardımcı olarak da yaygın olarak tüketilen brokoli, tam bir lif kaynağı. Kilo vermek isteyenlere sık sık öneriliyor.

Enginar

Kolesterolü düşüren besinler içerisinde de yer alan enginar bir porsiyonunda 47 kalori içeriyor. Düşük kalori içeriği ve diyet lifi içeriği ile, diyet listesi hazırlayanların listelerinde genelde üst sıralarda yer alıyor. Diyet yapanların olmazsa olmazları olarak gösterilen enginarın faydaları bunlarla da sınırlı değil. Kalp ve damar sağlığı açısından da oldukça yararlı bir besin olan enginar, kalp hastalarına da iyi geliyor. Bununla beraber karaciğer yağlanması durumunun da önüne geçmek için de birebir. Yağ yakımı hızlandırmasıyla da tam bir diyet yiyeceği.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir