GenelMakaleler

Hint Felsefesi Nedir?

Google News Abone Ol

Çilecilik kavramını öneren Arthur Schopenhauer, Hint felsefesinden yola çıkarak bu terimi önermiştir. Hint felsefesi denildiği zaman aklımızda soyut, uygulanması zor ve absürt düşünceler yer edebilir. Bu anlayışta ise filozoflardan önce, Brahmanların oluşturduğu bir sınıf söz konusudur. Bunun yanında yaşayışın kendine özgü tavırları her sınıf için söz konusudur.

Arthur Schopenhauer

Hint felsefesinde kast sistemi vardır ve bu sistem sınıflar arası bir farklılığa işaret etmektedir. Çilecilik kavramı Hint felsefesinde olağan, normal bir durumdur. Hint felsefesi çile kavramının açıklamasını şu şekilde yapmıştır : “Ey saygıdeğer kişi! Bu kemikten, deriden, kastan, ilikten, etten, er suyundan, kandan, göz yaşından, çapaktan, sümükten, tükürükten, terden, dışkıdan, ödden ve salyadan oluşan, kokuşmuş vücutla nasıl mutlu olunur?! İsteklerin, öfkenin, kızgınlığın, tutkunun, korkunun, kuşkunun, ürkekliğin, kıskançlığın, özlemin, tiksinmenin, açlığın, susuzluğun, yaşlılığın, ölümün, hastalığın ve daha başkalarının uğrağı olan bu vücutla nasıl mutlu olunur?! Hem bu dünyada her şey gelip geçici, bu sinekler ve böcekler ve benzerleri gibi şu otlar ağaçlar gibi önce oluyor sonra yok oluyor. Dahası da var; denizlerin kuruması, dağların devrilmesi, demir kazığın titremesi, fırtınaların kopması, yerin çatlayıp göçmesi… Bütün bunların olabildiği bir yerde nasıl mutlu olunur?! Sonra, bir gün her şeyden bıkılır; sonra yine her şeye yeni baştan başlanır!

Görüldüğü üzere yaşama karşı olabildiğince düşünceli, reddedici bir tavrı vardır Hint felsefesinin. Çin felsefesi daha çok topluma yönelik bir felsefi düşünce olsa da Hint felsefesi bireysel anlam taşır. Bireyin kendini anlamlandırması gerektiğini, kendini merkeze koyup öyle yaşaması gerektiğini savunmuştur.

Schopenhauer felsefesinde de buna benzer bir anlayış vardır. Çilenin üzerine gidilmesi gerektiği, acıyı aşmak için acıya alışılması gerektiğini söylemiştir. Böylece acıya insanın cevabı çileciliktir. Çileyle acıdan çıkılır. İşte bu düşünce ve anlayış Hint felsefesini metafizik bir boyuta sürükler. Reenkarnasyon ya da ruh göçü çileci yolda ilerlemeyi bilen insanın son durağıdır. Son aşama ise Nirvana.

Hint felsefesinde Brahman ve Atman diyalektiği bulunur. Bu diyalektikte birlik aranır. Aslında sadece Brahman vardır ama Brahman, Atman’da aranır. İnsanın Atmanı onun özüdür.

Kendi coğrafyamızda Hint felsefesiyle ilgili yazan bir yazıda ise: “Sami dinler, Tanrıyı her şeyin üstünde, buyurucu, efendi olarak ve insanı da Tanrının kulu olarak görürlerken, Hintli, her ikisinin de gerçekte bir olduğunu öne sürer.

Ali Kavaktepe

Doğma büyüme İstanbulluyum. İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümünden onur öğrencisi olarak mezun oldum. Felsefeye, okumaya, araştırmaya merakım hayatımın her alanında, her zamanında olmuştur. Çocukluğumdan beri öğretmenlik, bilim ve bilgiye olan merakım gün geçtikçe daha çoğaldı. Araştırıyor, şüphe ediyor, körü körüne duyduğuma inanmıyordum. Kendim tecrübe ederek, deneyimleyerek bu bilgiyi elde ediyordum. Zaman geçti,hayalim olan öğretmenliğe ilk adımlarımı attım. Ama ilk hedefim kesinlikle akademik olarak felsefeye yönelmek. Bilgi edindikçe ne kadar az bildiğimi fark ettim ve bilginin, gerçeğin peşine düştüm.

2 Yorum

  1. Yeni bir makaleniz ile karşılaşmak oldukça hoş. Sıkı takipteyim Ali Bey, devamını bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı