BilimGenelMakaleler

Hangi Kan Grupları Birbirleriyle Uyumludur?

Google News Abone Ol

İnsan nüfusunun artmasıyla beraber günümüzde kan bağışının büyük önemi vardır. Her ne kadar kan bağışı için sağlıklı olmak bir şart olsa da sağlıklı olmak çoğu zaman tek başına yeterli olmamaktadır. Kan bağışı konusunda bağışlayan kişi ile alıcı kişinin kan gruplarının birbiriyle uyumlu olması önemli bir konudur. Bunun yanı sıra 18-65 yaş arası 50 Kg üzeri bulaşıcı hastalık bulundurmayan ve hemoglobin düzeyi, erkeklerde en az 13,5 g/dl en çok 18,0 g/dl ve kadınlarda en az 12,5 g/dl en çok 16,5 g/dl olmalıdır. Bu yüzden kan bağışı yapılmadan önce uzman bir doktor tarafından muayene olunması ve onay alınması daha iyi olacaktır. Bununla birlikte erkekler 90 günde 1 kez, kadınlar ise 120 günde 1 kez olmak üzere kan bağışlayabilirler.

Kan Bağışı
Kan Bağışı

Kan Grupları Nelerdir?

Kan grupları bulundurduğu antijen çeşidine göre isimlendirilmektedir. Eğer kan grubunda A antijeni varsa A grubu, B antijeni varsa B grubu ya da hiç antijen yoksa 0 kan grubu olarak nitelendirilir. Bununla birlikte A ve B antijeninin aynı anda mevcut olması da mümkündür. Bu durumda ise AB kan grubu olarak nitelendirilir.

Rh Ne Demektir?

Kandaki alyuvarlar içerisinde RhD antijeni varsa Rh (+), yoksa Rh (-) olarak nitelendirilmektedir.

Hangi Kan Grupları Birbirlerine Kan Verebilir?

Kan GrubuKime VerebilirKimden Alabilir
0 Rh (+)A Rh (+)
B Rh (+)
AB Rh (+)
0 Rh (+)
0 Rh (+)
0 Rh (-)
0 Rh (-)Tümü0 Rh (-)
AB Rh (+)AB Rh (+)Tümü
AB Rh (-)AB Rh (+)
AB Rh (-)
A Rh (-)
B Rh (-)
AB Rh (-)
0 Rh (-)
A Rh (+)A Rh (+)
AB Rh (+)
A Rh (+)
A Rh (-)
0 Rh (+)
0 Rh (-)
A Rh (-)A Rh (+)
A Rh (-)
AB Rh (+)
AB Rh (-)
A Rh (-)
0 Rh (-)
B Rh (+)B Rh (+)
AB Rh (+)
B Rh (+)
B Rh (-)
0 Rh (+)
0 Rh (-)
B Rh (-)B Rh (+)
B Rh (-)
AB Rh (+)
AB Rh (-)
B Rh (-)
0 Rh (-)

Kan Gruplarının ve Kanserle İlişkisi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir çalışmada, opere edilen 35-50 yaşları arasında 30’u kadın ve 40’ı erkek toplam 70 kanserli hasta ile kontrol grubu olarak seçilen 35-50 yaşları arasındaki 30’u kadın ve 40’ı erkek toplam 70 sağlıklı insanın kan grupları karşılaştırılmış ve kanserli hastaların kan grupları ile kontrol grubunun kan grupları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır.

Kaynaklar

  1. https://www.sabah.com.tr/saglik/2022/03/07/hangi-kan-gruplari-birbirine-kan-verebilir-a-b-ab-0-rh-kan-gruplari-kimlere-kan-verebilir-s1
  2. https://medimagazin.com.tr/guncel/hangi-kan-grubu-kimlerden-kan-alabilir-kimlere-kan-verebilir-71523
  3. https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/2153207
  4. https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/189120

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir