Hafıza Sarayı | Bilim Ve Tekno
SEO ve Reklam Ajansı
Bilim Ve Tekno

Hafıza Sarayı

Hafıza Sarayı

Günümüzde hemen hemen hepimizin bazı şeyleri unuttuğunu fark etmişizdir. Her ne kadar bu durum umursanmasa da ciddi hastalıkların (psikoloji) belirtisidir. Peki bir şeyi daha iyi hatırlamak veya hiç unutmamak için bir metod var mı?

Mekan Metodu

Latince Method Of Loci olarak adlandırılır. Yüzyıllar boyunca kullanılmış olan bu metot Sherlock’un bir filminde de geçmektedir.

Mekan Metodu Nedir ?

Gerçekten çok iyi bildiğiniz bir yer düşünün. Odanızı, evinizi vb.  Hatırlamak istediğiniz olayı eşyalarla örtüştürün. Bu sizin hafıza sarayınız olsun. Yanlızca size özel bir yer.Örneğin o gün Dil Ve Anlatım  dersinde hoca bir metnin sözlü olarak özetini istedi fakat siz hatırlayamayacağınızdan korkuyorsunuz. Pamuk prenses masalını ele alalım. Evdeki eşyalarınızla özdeştirerek cümle kurun. Kalemliğim de yedi kalem var. Yedi sayısı bu sayede aklınıza yerleşebilir.

Metod İşe Yarar Mı ?

Yıllardır kahinlerin, bilim adamlarının ve ezbere dayalı meslek sahiplerinin kullandığı bu yöntem işe yararlık gösteriyor. Sebebi ise görsel hafızamızın diğerlerine karşın daha akılda kalıcı olmasıdır. Bu yüzden bu yöntem bir sürü teori ve hipotez tarafından desteklenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ