BilimGenelMakaleler

Güvenilir İnsan Nasıl Anlaşılır?

Güven duygusu, özellikle 21. yüzyılın nadir ve zor hissedilen duyguları arasında yer alır. Sebebini tartışmaya kalksak, saatler alır. Belki insanların daha çağdaş olmasından, belki insanların yapısında sadece kendi çıkarlarını düşünme eğilimi olduğundan, belki acizliğinden; belki de hiç biri…

İnsanlar arasında güven duygusu zor sahip olunan ve sahip olduğunda bırakılmak istenmeyen bir duygudur. Birine güvenmek zor olduğu kadar, güvendiğiniz kişi hakkında yanılmak da bir o kadar zordur. Bilim insanları hayatımızı daha yaşanabilir kılmak için gece gündüz çalışmaktadır. Belki de biz onlara güvendiğimiz için böyle düşünüyoruz, kim bilir.

Birinin Güvenilir Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bilime göre, sorumluluk sahibi olan insanlar, yani sorumluluklarına özen gösteren insanlar, diğerlerine göre daha güvenilir. Sebebini ise şu şekilde açıklıyorlar;

Sorumluluk sahibi olan insanlar, insanların onlara olan güvenini zedelememek için çok daha fazla dikkat ediyor. İnsanların onlara güvenmesi halinde, onlara karşı hissettiği sorumluluklar ve güveni suistimal etmeme eğilimi daha yoğun oluyor. Bu da onları daha güvenilir yapıyor. Yani; güven ve dürüstlük, etkili ilişkiler ve etkili oluşumlar için çok önemlidir. Kabahat işlediklerinde oluşan suçluluk psikolojisine ne kadar sadık oldukları, güvenilir insanlarda belirleyici faktörlerin başında gelmektedir. Yanlış yapmaktan korkan, çekinen insanlar, daha güvenilirdir.

Peki Neden?

Güven kaybedildiği zaman, bireyler ve kurumlar yüksek bedeller öderler; ama insanlar güvenilir bireylerle ilişki kurarak, bu bedelleri azaltabilir. Güvenilir insanlar ile projelere başlamak, iş yapmak ve ya hayatının geri kalanını ona adamak için en belirleyici faktörlerden birisi, onun bizde oluşturduğu güven izlenimi ve bu izlenimine duyacağı sorumluluk veya saygıdır.

Birine Güvenmek Zordur

İnsanlara güvenmek, kimi zaman güvenilir insan bulmaktan daha zor olabiliyor. Özellikle güven duygusuna bu kadar zor rastladığımız son yıllarda, insanlar arasında dürüstlük ve güvenilirlik önemini iyiden iyiye kaybetmiş durumda. Bu da zaten az olan insanları daha değerli yapıyor. Size tavsiyemiz; güvendiğiniz ve güveninizi kara çıkarmayan, dürüst ve sorumluluk sahibi insanlardan uzaklaşmayın.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı