Genel

Güç Kaynağı Ve Akım Koruyucu

Google News Abone Ol

Hastane, yayın platformu, IT servisleri, banka, iletişim merkezi gibi bölgelerde enerji sürekliliğini sağlamak büyük bir önem taşır. Bu süreklilik için ise güç kaynağı kullanmak gerekir. Güç KaynağI, elektrik kesintisi anında devreye girer ve şebekeye bağlı olduğu süre boyunca biriktirdiği elektrik enerjisini cihazların çalışmaya devam etmesini sağlamak için kullanır. Ancak güç kaynağının güvenliğini sağlamak da dikkat edilmesi gereken bir konudur ve bunun için akım koruyucu kullanmak gerekir.

Güç Kaynağı Nedir?

Enerji sürekliliğini sağlamak için kullanılan güç kaynağı, şebeke elektriğini depolayarak kesinti esnasında devreye girer. Jeneratörden farklı olarak, kesinti gerçekleştiği anda devreye girer ve doğrudan cihazlara entegre edilir. Özellikle bilgisayar sistemlerinn olduğu yerlerde, verilerin kaybolmaması ve çalışmanın sürekliliğinin sağlanması için gereklidir.
Ancak güç kaynaklarının belirli bir voltaj değeri bulunur ve bu değer aşıldığında cihazlar zarar görür. Özellikle şebeke arızalarından kaynaklanan aşırı voltajın cihaza yönelmesi, yanma, patlama gibi durumlara sebep olabilir. Bu yüzden, güç kaynağı kullanan yerlerde koruma ekipmanlarının da kullanılması gerekmektedir.

Akım Koruyucu Nedir?

Cihazların çalışmaları için gereken bir voltaj aralığı vardır. Alt ve üst sınırların aşılması cihazların fonksiyonlarını yitirmelerine, bozulmalarına ve patlama gibi durumların gerçekleşmesine sebep olur. Bu yüzden her cihazın ihtiyaç duyduğu aralıkta voltaj çekmesi gerekir. Böyle bir voltaj sirkülasyonu sağlamak ise akım koruyucu özelliğine sahip prizler ile mümkündür.

Akım korumalı prizler, güç geçişini cihazların ihtiyacına göre kontrol etme özelliğine sahiptir. Bu sayede cihazların alt ve üst voltaj sınırlarının aşılmasını önleyerek enerjinin verimli bir biçimde kullanılmasını sağlarlar.

Fakat akım korumalı prizler, enerji sirkülasyonunun sağlıklı bir biçimde sağlanması ve yüksek voltajın önlenmesi için tek başına yeterli değildir. Tıpkı güç kaynağı gibi, akım koruyucunun da belli bir üst sınırı bulunur ve şebekeden yönelen yüksek voltaj akımları bu üst sınırın aşılmasına sebep olabilir.

Güç Kaynağı ve Akım Koruyucu Nasıl Korunur?

UPS ve akım koruyucuya yönelen yüksek voltajı engellemek, yıldırım ve şebeke kaynaklı voltaj akımlarını topraklamakla mümkündür. Trimbox, bunu gerçek anlamda sağlayabilen tek cihazdır. Trimbox kullanarak, güç kaynağı ve akım koruyucuların üst ve alt sınırlarını aşacak seviyede voltaja maruz kalmalarını önleyebilir ve bu cihazları koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı