BilimGenelSağlık

Guatr Sintigrafisi Nedir?

Google News Abone Ol

Sintigrafi, hastaya farmasötik bir görüntüleme ajanının dahili olarak(damar yolu ile) verilmesi ve bu ajanın yaptığı radyoaktif ışımaların iki boyutlu görüntüsünün çıkarılması işlemidir. Genel olarak MIBG sintigrafi olarak geçer. MIBG, işlem sırasında verilen ajan olan metaiyodobenzilguanidinin kısaltmasıdır.

Sintigrafi pek çok farklı bölgeye uygulanabilir. Sintigrafi istenen doku kemik gibi sert doku çeşidi olabileceği gibi yumuşak dokuya da uygulanabilir.

Medüller tiroid kanseri, karsinoid tümörfeokromositoma ve nöroblastomada dozimetri kontrol ve tanısı amacıyla uygulanabilir.

İşlem, nükleer tıp hekimi tarafından gerçekleştirilir. Tanı ise sintigrafiyi isteyen bölüm doktoru, genellikle bir onkolog, tarafından koyulur.

Guatr sitigrafisinde ise radyoaktif madde verildikten yaklaşık 20 dk sonra görüntüleme yapılır. Verilen madde tiroid bölgesinde tutulum yapar. Çekimlerde ise bu radyoaktif maddenin atılımı ve dokudaki tutulum oranı izlenerek dokudaki bozukluklar, nodüllerin varlığı ve aktiflikleri vb tiroid bezi bölgesi rahatsızlıkları araştırılır.

Guatr sintigrafisinde hastanın aç olması veya özel bir hazırlık yapması gerekmez. Ancak işlem radyasyon içerdiği için işlem sonrası yan etkiler görülmesi olasıdır.

Hasta iştahsızlık, bulantı, baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk ve uyku hali durumlarını yan etki olarak deneyimleyebilir. Ayrıca kendi vücudunda kalan radyasyonun atılımı biraz zaman alacağı ve bu radyasyon yakınındaki kişileri etkileyebileceği için çevresindeki hassas bünyeye sahip bireylerden uzak durmalıdır. Özellikle çocuklar ve immün yetmezliği olan bireylerle temastan kaçınılmalıdır.

İşlem tamamlandıktan birkaç ay sonra kontrol amaçlı aynı prosedür tekrarlanabilir.

Ayşe İnce

Temmuz 93 doğumluyum. Ankara'da yaşamaktayım. 2012-2017 arasında Kırıkkale Üniversitesi'nde Tıp Fakültesi öğrencisiydim. Şu anda ise Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü'nde öğrenim görmekteyim. Bilim adına her şeye ilgi duyar ve kendimi farklı alanlarda geliştirmeye, genel  ve alansal kültürümü artırmaya her daim çaba gösteririm. İleri düzey İngilizce biliyorum ve farklı dilleri de öğrenme çabasındayım. Tıp kökenim ve şu an almakta olduğum eğitim ile sağlık alanında kayda değer bir yönetici olmayı hedefliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir