Bilim Ve Tekno

Guatr Sintigrafisi Nedir?

Guatr Sintigrafisi Nedir?

Sintigrafi, hastaya farmasötik bir görüntüleme ajanının dahili olarak(damar yolu ile) verilmesi ve bu ajanın yaptığı radyoaktif ışımaların iki boyutlu görüntüsünün çıkarılması işlemidir. Genel olarak MIBG sintigrafi olarak geçer. MIBG, işlem sırasında verilen ajan olan metaiyodobenzilguanidinin kısaltmasıdır.

Sintigrafi pek çok farklı bölgeye uygulanabilir. Sintigrafi istenen doku kemik gibi sert doku çeşidi olabileceği gibi yumuşak dokuya da uygulanabilir.

Medüller tiroid kanseri, karsinoid tümörfeokromositoma ve nöroblastomada dozimetri kontrol ve tanısı amacıyla uygulanabilir.

İşlem, nükleer tıp hekimi tarafından gerçekleştirilir. Tanı ise sintigrafiyi isteyen bölüm doktoru, genellikle bir onkolog, tarafından koyulur.

Guatr sitigrafisinde ise radyoaktif madde verildikten yaklaşık 20 dk sonra görüntüleme yapılır. Verilen madde tiroid bölgesinde tutulum yapar. Çekimlerde ise bu radyoaktif maddenin atılımı ve dokudaki tutulum oranı izlenerek dokudaki bozukluklar, nodüllerin varlığı ve aktiflikleri vb tiroid bezi bölgesi rahatsızlıkları araştırılır.

Guatr sintigrafisinde hastanın aç olması veya özel bir hazırlık yapması gerekmez. Ancak işlem radyasyon içerdiği için işlem sonrası yan etkiler görülmesi olasıdır.

Hasta iştahsızlık, bulantı, baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk ve uyku hali durumlarını yan etki olarak deneyimleyebilir. Ayrıca kendi vücudunda kalan radyasyonun atılımı biraz zaman alacağı ve bu radyasyon yakınındaki kişileri etkileyebileceği için çevresindeki hassas bünyeye sahip bireylerden uzak durmalıdır. Özellikle çocuklar ve immün yetmezliği olan bireylerle temastan kaçınılmalıdır.

İşlem tamamlandıktan birkaç ay sonra kontrol amaçlı aynı prosedür tekrarlanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ