GenelHaberTeknolojiUzay

GÖKTÜRK-1 Yeni Ufuklara Yelken Açtı

Türkiye Uzay Maratonuna Dahil Oldu

GÖKTÜRK-1 Uydusu’na yönelik çalışmalarda görev alan Türk mühendisleri, uzay alanında bir takım buluşlara imza attı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin istihbarat ihtiyacını karşılamak amacı ile, Türk mühendislerin yapımında görev aldığı GÖKTÜRK-1 uydusu bir takım buluşlara imza attı. Türkiye’de artık uzay konusunda diğer ülkelerin yanı sıra bir adım atmış oldu. 2000’li yılların başlarında başlayan bu maratona, Türkiye’de dahil oldu.

GÖKTÜRK-1 Projesi çerçevesinde, elektro-optik keşif ve gözlem uydusu, sabit/mobil yer istasyonlarının hazırlıkları, mühendislik faaliyetlerine dahil olma, endüstriyel katılım ve Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi kurulum çalışmaları başlatıldı.

TUSAŞ, mühendislik faaliyetlerine doğrudan katılım ile, TPZ ve TAS firmaları sorumluluğunda gerçekleştirilen tasarım, üretim, montaj, entegrasyon, test, fırlatma ve yörüngede devreye alma gibi alanlara ilişkin 67 farklı mühendislik iş paketinde 75 personelle aktif katılım gerçekleştirdi.

Türkiye’nin uzay çalışmaları ve diğer uzay haberleri için sitemizi takipte kalın.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı