GenelHaberTeknolojiUzay

GÖKTÜRK-1 Yeni Ufuklara Yelken Açtı

Google News Abone Ol

Türkiye Uzay Maratonuna Dahil Oldu

GÖKTÜRK-1 Uydusu’na yönelik çalışmalarda görev alan Türk mühendisleri, uzay alanında bir takım buluşlara imza attı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin istihbarat ihtiyacını karşılamak amacı ile, Türk mühendislerin yapımında görev aldığı GÖKTÜRK-1 uydusu bir takım buluşlara imza attı. Türkiye’de artık uzay konusunda diğer ülkelerin yanı sıra bir adım atmış oldu. 2000’li yılların başlarında başlayan bu maratona, Türkiye’de dahil oldu.

GÖKTÜRK-1 Projesi çerçevesinde, elektro-optik keşif ve gözlem uydusu, sabit/mobil yer istasyonlarının hazırlıkları, mühendislik faaliyetlerine dahil olma, endüstriyel katılım ve Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi kurulum çalışmaları başlatıldı.

TUSAŞ, mühendislik faaliyetlerine doğrudan katılım ile, TPZ ve TAS firmaları sorumluluğunda gerçekleştirilen tasarım, üretim, montaj, entegrasyon, test, fırlatma ve yörüngede devreye alma gibi alanlara ilişkin 67 farklı mühendislik iş paketinde 75 personelle aktif katılım gerçekleştirdi.

Türkiye’nin uzay çalışmaları ve diğer uzay haberleri için sitemizi takipte kalın.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir