BilimGenelMakaleler

Gloria Ramirez Kimdir?

Google News Abone Ol
Gloria Ramirez
Gloria Ramirez

Bir Toksik Kadın Vakası

En sıra dışı vakalardan biri olarak tarihe geçmiştir. Kanında koku onu iyileştirmeye çalışan ve ilgilenen hastane çalışanını ya da kısaca hemşiresini hasta edip ,daha sonrada ölümüne sebep olmuştur.

Gloria Ramirez , evli ve iki çocuk annesidir. Kaliforniya eyaletinde oturmaktadır. Çevresi tarafından güler yüzlü ve iyi bir insan olarak bilinirdi.

1994’te ritim bozukluğu ve tansiyon şikayetleri ile o bölgede bulunan hastaneye başvurdu. Ancak doktorların sorduğu sorulara anlamsız cevaplar vermesi ile klasik hasta şikayetlerinden daha çok dikkat etmeleri gerektiğini gören doktorlar, Gloria’ya bir takım testler yapmaya başladılar.

O sırada ayrı olarak rahim ağzı kanseri tedaviside görüyordu, bir çeşit vücudun bu hastalığa bağlı olarak gösterdiği bir sempton olarak düşündüler. Hemşireler bunları değerlendirmek için EKG çekmeyi düşündüler. Vücudunu açtıklarında ise tuhaf bir şekilde parladığını görünce şaşırdılar. Ayrıca kadının ağzından garip bir koku da gelmekteydi. Bunlar olurken hemşireler işini yapmak adına kolundan kan örneği aldılar. Ve kanı tüpte biraz çalkalamaya başlayınca dışarı değişik, kötü bir koku yayılmaya başladı. Hatanedekiler sıra ile bu kan örneğini koklayarak neyin nesi olduğunu anlamaya çalıştılar. Bazıları amonyak kokusu alırken , bazıları sarımsak kokusu alıyordu.Bu sırada kadının durumu ağırleştı ve kalbi durdu. Elektoşok ile hayata döndürmeye çalışan hemşire o anda göz yaşarması ve yüzünde değişik kızarıklar ile değişik semptonlar göstermeye başladı.Ramirez kurtarılamadı.  Bundan hariç kadının vücudundan değişik bir sıvının geldiği ve  kanında sarı kristallerin uçtuğunu gören doktorlar bu vakayı incelemeye başladılar. Ve tam 36 dakika içinde hemşireler ve doktorlar olmak üzere tam 23 kişi değişik şikayetler ile acile yattılar. Ancak başından beri kadınla ilgilenen hemşire malasef hayatını yitirmişti.

3 gün süren otopsiler sonucu anlaşıldı ki vücudunda aşırı derecede dimetil sülfon birikimi gerçekleşmişti. Bu birikim toksin seviyesini %100 çıkarmış ve kokunun yayıldığı insanları zehirlemişti. Ramirez’in cesedi 2 ay sonra anca cenaze töreni ile nakledildi. İlginçtir ki ölüm sebebi rahim ağzı kanserinin sebep olduğu böbrek şikeyeti ile hayatını kaybetmişti.

Gloria Ramirez “The Toxic Lady” olarak tarihe geçmiştir.

Kübra Mutlu

SAKARYA, 05.03.1997 doğumluyum , Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Fen Bilimleri Öğretmenliği okudum, öğretmenim bilim,stem,eğitim,teknoloji konularına meraklıyım. Tanıdıkça seversin...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir