GenelHaberTeknoloji

Giyilebilir Teknoloji: Akıllı Şapka

Google News Abone Ol

Google tarafından patenti alınarak üretimine başlanan “Akıllı Şapka”, GoPro kameraları ile birlikte kullanılıyor. Ürünün doğru şekilde kullanıldığı taktirde hayat kurtarabileceği söylenirken, görüntüsünden dolayı pek fazla tercih edilmeyeceği de söyleniyor. Söylenilene göre bu akıllı şapka, yine Google tarafından üretilmiş olan Google Glass’tan sonra gelen en son teknoloji ile üretilmiş bir ürün. Google imzalı bu ürün, akıllı giyilebilir teknoloji ailesine dahil son teknoloji bu şapka, GoPro tarzı bir donanıma sahip. GoPro gibi kafaya takılabilen bir aparat ile gelen şapka, gördüğünüz her şeyi kaydedebilme özelliği ile ilgileri üzerine çekiyor.

akıllı şapkaGiyilebilir Teknolojide Son Nokta: Akıllı Şapka

Google, kullanıcılarına patentini aldığı bu ürünüyle fotoğraflar, videolar çekip sosyal medya platformlarına yüklemelerini sağlayabileceklerini iddia ediyor. Söylenilene göre bulundurduğu kamera, kullanıcılara sosyal medya üzerinden canlı yayın yapma özelliği de vermiş olacak. Mikrofon ile ses kaydı da yapabilen Google Akıllı Şapka, acil görsel ve konum paylaşımında da bulunarak acil durumlarda hayat kurtarıcı olarak görev yapabilecek.

Estetik açıdan oldukça vasat olan Google Akıllı Şapka’nın pek rağbet görmeyeceği düşünülüyor. Google Glass gibi bir sonu olması ön görülen Google Akıllı Şapka’nın ne zaman çıkacağı, fiyatı hakkında henüz bir bilgi sızmış değil.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir