BilimGenelMakaleler

Gıdalar İlaçların Etkisini Azaltır mı?

Google News Abone Ol

Bazı hastalıklara belirli gıdaların iyi geldiği halk tarafından bilinen bir olgudur. Hasta olduğumuz zaman belirli gıdaların kullanımı hastalığımızın daha hızlı bir şekilde son bulmasına yardımcı olur. Örneğin soğuk algınlığı olan bir hastaya sıcak bir çorba yada taze sıkılmış bir portakal suyu içmesi herkes tarafından önerilir. Peki hastalığa iyi gelen ve tedavi de ilaçlara yardımcı olan gıdalar olduğu gibi, alınan ilaçlarla kimyasal etkileşime girerek ilaçların etkinliğini azaltan gıdalar yok mudur?

Kullanılan ilaçlar ve vücuda alınan gıdaların birlikte kullanıldığında tedaviyi artırıcı etkisi olduğu gibi azaltıcı etkisi de olmaktadır. Gıdalarda bulunan kimyasal bileşenler ile ilaçtakiler etkileşime girerek ilacın etkinliğinin azalmasına yol açar. İlaçları kullanırken doktor tavsiyesiyle ve reçetelerinde ki kullanım şartlarını okuyarak kullanmamız gerekmektedir.

Gıda ile İlaç arasındaki etkileşimler

  • Yüksek miktarda kalsiyum içeren süt ürünleri, bazı antibiyotiklerin ve demir içeren ilaçların fonksiyonlarında olumsuz yönde bir etki göstermektedirler. Kalsiyum, antibiyotikler ve demir ile birleşerek bunların sindirim sisteminde emilimini engeller. Bu tür ilaçların aç karnına kullanılması önerilmektedir.
  • Yüksek lifli gıdalar bazı ilaçların absorbsiyonunu, emilimini, azaltır.
  • Yüksek proteinli gıdalar aspirin emilimini artırıcı özellik gösterebilir.
  • Kafein; kahvede, bazı çaylarda, enerji içeceklerinde bulunur. Astım, bronşit gibi hastalara verilen ilaçlarla kafein içeren gıdaların beraber alınmaması gerekir.
  • Alkollü içeceklerle ilaçların aynı anda alınmaması gerekmektedir. Alkollü içkiden dolayı başı ağrıyan bir insanın ağrı kesici olarak aspirin kullanması durumunda kanamalı ülsere neden olabilir. Alkol antihistaminlerle kombine olduğunda merkezi sinir sistemine depresif etkide bulunarak, uyuşukluk gibi durumlara yol açabilmektedir.

Bir hastalığın tedavisinde alınan gıdalara tedavimizin daha kısa sürmesi ve aldığımız ilaçların aktivasyonunun azalmaması için dikkat etmemiz gerekir. Kullandığımız ilaçlara hangi gıdaların yardımcı olduğunu bilirsek ve o gıdaları tüketirsek vücudumuzdan o hastalığı daha kolay atabiliriz.

Şule Esen

'En büyük savaş cahilliğe karşı yapılandır.'

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir