BilimGenelMakalelerSağlık

Gentest Nedir?

Google News Abone Ol

Gentest Nedir?

Bireyin daha verimli ve uzun yaşam sürmesi  baz alınarak tamamen kişiye özel hazırlanan analizlerdir. Genetik özelliklerimiz, yaşam tarzlarımız bizi birbirimizden farklılaştırıyor. Bu farklılıklar dış görünüşümüz, hastalıklara yatkınlık gibi bilgiler olup genlerimizde saklıdır. Sadece kişiye özgü olan bu gen dizilimlerimiz hastalıklardan nasıl korunmamız gerektiği konusunda bilgileri de barındırmaktadır. Bilimin ve teknolojinin ilerlemesi ile genetik şifreleri çözümleyerek kalp krizi, şeker hastalığı, meme kanseri, akciğer kanseri gibi sık görülen kanser tipleri, kemik erimesi vb. hastalıklardan korunmak için ne yapmamız gerektiğini birebir genlerimizden görmemiz mümkün olmaktadır.

Hastalıkların bir kısmı genetiktir. Genlerden kaynaklanan ve doğumdan itibaren bireyde var olan bu hastalıklara Down Sendromu, Akdeniz Anemisi, Fenilketonüri vb. hastalıklar örnek verilebilir. Bir kısmı ise doğrudan çevresel etkenlerle ortaya çıkar. Bulaşıcı hastalıklar bu kısma örnek verilebilir. Bu hastalıklarda kişinin hastalığa yakalanma riskinde genetik yapımız rol oynamamaktadır. Su çiçeği, verem vb. bu kısım hastalıklara örnek verilebilir. Bir de genetik yapımızda hastalığa yatkınlık taşıdığımız aynı zamanda dış faktörlerinde etkisiyle ortaya çıkan hastalıklar bulunmaktadır.

gentest nedir
İlk olarak bireyin hastalığa yatkınlığı bilinirse başta beslenme olmak üzere dış etkenlerin düzenlenmesiyle hastalıkların ortaya çıkması engellenebilir. Bireyin hastalığa yakalanma riskinde genlerin önemli bir alana sahip olduğunu düşünürsek ve bu riski henüz hastalık bulgusu yok iken tedbir altına alırsak kalp hastalıkları, kanserler, diyabet, beyin-damar hastalıkları gibi hastalıklara yakalanmadan bir yaşam sürmesi sağlanmış olur. Böylelikle bireyin yaşam kalitesini yükseltmek mümkündür.

Gentestin Önemi

Check-up yaptıran bir birey eğer bulgu eşiğini geçen bir durum yok ise tedavi edilmez.  Bulgu eşiğini geçen durumlarda önlem alınırken Gentest bireyin genlerini ve bulunduğu yaşamın şartlarını irdeleyerek olası hastalıklara karşı önlem alınmasını amaçlamaktadır.
Gentest için erken tanıdan da erkeni demek doğru olur
Yaşam kalitesini ve performansı arttıran gentest kapsamlı,koruyucu ve kişiye özel olmasıyla tıpta yeni bir çağ başlatmıştır.

Beyzanur Kör

1997 doğumluyum.İstanbulda yaşıyorum. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik 2.sınıf öğrencisiyim.Güncel bilgileri okumayı ve araştırmayı,bilimin içinde olmayı seviyorum.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir