BilimGenelHaber

Genetiği Değiştirilmiş Virüs Tedavisi

Günümüz bilim kurgu filmlerinin popüler temalarından biri olan virüsler, tedavi amacı ile kullanılmak için üretilip sonrasında insan ırkının devamlılığını tehlike altına alıyordu. Pek çok filmden bu temaya aşinayız. Kimi zaman enfeksiyonların tedavisi için, kimi zaman da diğer hastalık türleri için filmlerde başvurulan virüsler, önce işe yarıyor sonra ise insanlığı tehdit ediyordu. Son zamanlarda yapılan çalışmalar arasında da bu anlayışa sahip bir proje yer alıyor. Yeni bir tedavi yaklaşımı

Enfeksiyon Virüslerle Tedavi Edildi

Bilim geliştikçe tıp teknolojileri de beraberinde gelişmekte, yeni hastalık türleri ve enfeksiyonlar ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyonlar için çözüm olarak antibiyotiklere başvurulmaktadır. Ancak bakteriyel antibiyotik direnci nedeniyle bu tedaviler kimi zaman olumlu yanıt vermemektedir.

Nature Communications dergisinde yayınlanan bir çalışmada, bakteriyel enfeksiyonun tedavisi için genetik mühendisliği teknikleri ile modifiye edilmiş bakteriyofaj kullanıldı. Başlı başına tamamen yeni bir tedavi yaklaşımı olan bu çalışma, şaşırtıcı şekilde olumlu sonuç verdi.

15 yaşındaki kistik fibrozis hastasında ilk kez denenen ve olumlu sonuç veren tedavi 3 faj kokteyli şeklinde intravenöz (damar içi) enjeksiyon ile uygulandı. Akciğer transplantasyonu (nakli) olan ve karaciğer enfeksiyonu bulunan hastanın, tedavi sonrası karaciğerlerinde bulunan enfeksiyon önemli ölçüde temizlendi.

Bakteriyofajlar
Bakteriyofajlar

Araştırmacılar, enfeksiyonda etkili bakterilerin antibiyotik direnci kazanmış olmasından dolayı böyle bir tedavinin denendiği belirtiliyor. Tedavinin başarılı sonuç vermesi ilerleyen zamanlarda enfeksiyonlar başta olmak üzere diğer hastalık türlerinde virüslerin kullanılabileceği anlamına geliyor. Yalnızca antibiyotik direncine sahip bakteriler her yıl 700 binden fazla insanın ölümünden sorumlu olmakta iken, böyle bir tedavi yolunun ilerleyen zamanda geliştirilerek uygulanabilir hale gelmesi, ölüm oranını önemli ölçüde düşürecek gibi görünmekte.

Bakteriyofaj Tedavi Öncesi ve Sonrası
Bakteriyofaj Tedavi Öncesi ve Sonrası

Kaynak: 

  • Rebekah M. Dedrick, Carlos A. Guerrero-Bustamante, Rebecca A. Garlena, Daniel A. Russell, Katrina Ford, Kathryn Harris, Kimberly C. Gilmour, James Soothill, Deborah Jacobs-Sera, Robert T. Schooley, Graham F. Hatfull, Helen Spencer,. 2019. Engineered bacteriophages for treatment of a patient with a disseminated drug-resistant Mycobacterium abscessus. Nature Medicine, Brief Communications. 730-733.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı