BilimGenelHaberSağlık

Gen Terapisi İle Sağırlık Tedavisi

Google News Abone Ol

Gen Terapisi Sağırlığa Çözüm Mü?

Bilim insanları gen tedavisi yöntemi uyguladıkları sağır fareyi, büyük oranda tedavi etmeyi başardı. “Nature Biotechnology” dergisinde yayınlanan habere göre, iki ayrı çalışmada gerçekleştirdikleri gen aktarma yöntemi ile sağır olan farenin 25 desibele kadar duyabildiği görüldü. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacılarının yaptığı ilk çalışmada, Anc80 virüsündeki sağlam genleri kullanarak doğuştan sağır olan fareyi tedavi etmeyi amaçladıkları deneyde, büyük oranda başarılı oldular.

Virüste bulunan genler önce sağır farenin kulak salyangozunun dış kısmında bulunan mutant işitme kılı hücrelerine iletildi. Ardından farede yapılan testler sonucunda, işitme yetisine sahip oluduğu görüldü.

Boston Çocuk Hastanesinden Gwenaelle Geleoc önderliğinde yürütülen çalışmada da körlük ve sağırlığa neden olan usher sendromuna sahip bir farenin kulak içine Anc80 virüsüyle sağlıklı Ush1 geni aktarıldı. Araştırmacılar, sağlıklı gen aktarılan 25 fareden 19’unun 80 desibelden daha alçak sesleri duyabildiğini gördü. Geriye kalanların ise 25-30 desibelin altındaki sesleri bile duyabildiğini söyleniyor.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı