SEO ve Reklam Ajansı
Bilim Ve Tekno

Gen Terapisi İle Sağırlık Tedavisi

Gen Terapisi İle Sağırlık Tedavisi

Gen Terapisi Sağırlığa Çözüm Mü?

Bilim insanları gen tedavisi yöntemi uyguladıkları sağır fareyi, büyük oranda tedavi etmeyi başardı. “Nature Biotechnology” dergisinde yayınlanan habere göre, iki ayrı çalışmada gerçekleştirdikleri gen aktarma yöntemi ile sağır olan farenin 25 desibele kadar duyabildiği görüldü. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacılarının yaptığı ilk çalışmada, Anc80 virüsündeki sağlam genleri kullanarak doğuştan sağır olan fareyi tedavi etmeyi amaçladıkları deneyde, büyük oranda başarılı oldular.

Virüste bulunan genler önce sağır farenin kulak salyangozunun dış kısmında bulunan mutant işitme kılı hücrelerine iletildi. Ardından farede yapılan testler sonucunda, işitme yetisine sahip oluduğu görüldü.

Boston Çocuk Hastanesinden Gwenaelle Geleoc önderliğinde yürütülen çalışmada da körlük ve sağırlığa neden olan usher sendromuna sahip bir farenin kulak içine Anc80 virüsüyle sağlıklı Ush1 geni aktarıldı. Araştırmacılar, sağlıklı gen aktarılan 25 fareden 19’unun 80 desibelden daha alçak sesleri duyabildiğini gördü. Geriye kalanların ise 25-30 desibelin altındaki sesleri bile duyabildiğini söyleniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ