BilimGenelMakaleler

Gen Ekspresyonu Nedir?

Google News Abone Ol

Gen ekspresyonu terimi bir hücre aracılığıyla, mRNA ve bazen protein üretimi demektir. Her bir gen, hücrenin ihtiyaçlarına bağlı olarak, belirli bir süreçte az bir transkripsiyonla kopyalanabilir.

Hücreler eksprese ettikleri genleri düzenleyebilmeleri, kontrol edebilmeleri için farklı özelliklere sahiptir ve farklı fonksiyonları yürütürler. Bir hücre içinde belirtilen herhangi bir zamanda genlerin çoğu susturulurken veya baskılanırken sadece belli genler proteinleri üretmek için hücre içindeki veya dışındaki özgün başlama işaretlerine yanıt olarak belirli zamanlarda hücre aracılığıyla ifade edilir.

Gen ifadesinin düzenlenmesi (gen regülasyonu) transkripsiyonel regülasyon, her iki hücre tipi içinde kullanılan genleri aktif hale getirmek ya da baskılama yollarından biri olarak, belirli bir genden kopyalanan mRNA miktarı kontrol eden yaygın bir genden kopyalanan mRNA miktarını kontrol eden yaygın bir mekanizmadır.Hücreler aktivatörler ve hızlandırıcılar aracılığıyla ekspresyonun düzenlenmesi ve hücresel aktivitelerin kontrol edilmesi için transkripsiyonel kontrolü kullanabilir.

Bakterilerdeki gen ekspresyonunun ve regülasyonun ilginç bir yönü, pek çok bakteri geninin operonlar adlı oluşumlar şeklinde organize olmasıdır. Operonlar aslında tek bir promatör tarafından kontrol edilen ve bir arada bulunan birkaç ilişkili gen kümeleridir.

Binnur Seyhan

İstanbul'da yaşıyorum, 20.01.1998 doğumluyum. Bartın Üniversitesi'nde Biyoteknoloji bölümü okuyorum. Ülkeme milletime fayda sağlayacak buluşlar yapmak istiyorum. Bilim, müzik, fotoğraf, psikoloji alanlarına ilgi duyuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir