BilimGenelMakalelerSağlık

Fruktoz İntoleransı

Google News Abone Ol

Fruktoz Nedir? Fruktoz Şurubu Nedir?

Fruktoz, meyve şekeri olarak bilinen basit yapılı bir karbonhidrattır (monosakkarit) . Vücut için gerekli enerji alımında rol oynar. Tüm doğal şekerler arasında en tatlı olan şekerdir. Fruktoz kuru, kristal, beyaz, kokusuz yapıdadır. Suda ve alkolde kolayca çözünür. Doğal yoldan meyvelerin sulu ve lifli kısmında bulunan bu şeker kana daha yavaş karışarak vücudun enerjiyi işlemesine yardımcı olur. Fruktoz doğal şeker olduğu için zararsız olarak sınıflandırılabilir fakat gıda endüstrisinde hazır gıdalarda kullanılan fruktoz şurubu tamamen yararsız hatta vücut için oldukça zararlıdır. Fruktoz şurubu karaciğer yağlanması başlıca olmak üzere diyabet, obezite gibi  vücutta bir sürü hasara yol açmaktadır.

Fruktoz İçeren Besinler:

 • İncir
 • Hurma
 • Bal
 • Üzüm
 • Kuşburnu
 • Pekmez
 • Ananas
 • Kiraz
 • Ahududu
 • Kızılcık
 • Portakal

Günlük Tüketilmesi Önerilen Fruktoz Miktarı Nedir?

Fruktozun günlük tüketimi Avrupa Diyabet Birliğine göre yaklaşık 30 gr, Kanada Diyabet Birliğine göre ise yaklaşık olarak 60 gr’dır. Fruktoz tüketimi hesaplamak günlük olarak oldukça zor olduğundan ve meyve sebzeden alınan fruktozun aslında sağlıklı bir birey için çok fazla sorun teşkil etmeyeceğinden dolayı şöyle bir söylem daha yararlı ve günlük hayatta kullanışlı olacaktır: Günlük alınması gereken ilave şekerin günlük tüketilen kalori miktarının %5-10 arasında sınırlandırılması gerekmektedir.

Fruktoz İntoleransı Nedir?

Fruktoz intoleransı, bağırsak yüzeyindeki hücreler fruktozu gerektiği gibi parçalayamadığı durumlarda ortaya çıkar. Vücut fruktozu parçalamak için gereken enzimi üretemez ve sonucunda fruktoza karşı bir intolerans oluşur. Fruktoz intoleransı genetik olarak enzim eksikliğinden kaynaklanabileceği gibi fruktoz transport defekti sonucu da karşımıza çıkabilir. Her iki durumda da kişi früktoz intoleransıyla karşı karşıyadır.

Fruktoz İntoleransının Belirtileri Nelerdir?

Kişide mide bulantısı, şişlik karın ağrısı, gaz problemi, ishal , kusma, kronik yorgunluk gibi belirtilerle karşılaşabilir. Daha ileri seviyelerde kişinin karaciğer ile ilgili sorunlar yaşamasına da sebebiyet verebilir. Fruktoz intoleransına bağlı olarak bazı besin ögelerinin eksik emilimi sonucu oluşan dolaylı etkiler de ortaya çıkabilir. Bazı araştırmalar sonucunda duygudurum bozukluğu, depresyon ile ilişkilendirilmiştir.

Fruktoz İntoleransının Teşhisi  Ve Tedavisi:

Fruktoz intoleransından şüpheleniliyorsa kişiye hidrojen nefes testi yapılır. Karbonhidratlar bir gece önceden kısıtlanarak testin yapılacapı sabah hiçbir şey tüketilemez ve fruktoz yüklü bir sıvı içirilerek belli aralıklarla birey nefes testine tabi tutulur.

Test sonucunda fruktoz intoleransı olduğu saptanan bireyler için tedavi kısmına bakacak olursak bireyin bir diyetisyen gözetiminde fruktoz alımını kısıtlamalı ve endüstriyel fruktozu hayatından tamamen çıkartmalıdır. Bu şekilde oluşabilecek komplikasyonlar azalacak ve bireyin daha kaliteli bir hayat geçirmesi sağlanacaktır.

Azra Yazganoğlu

Merhaba! Ben Azra Yazganoğlu. Liseyi 3.lükle tamamladıktan sonra istediğim bölüm ve üniversiteye girme hakkı kazandım. Şu an İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü 3. sınıf öğrencisiyim.Geleceğin diyetisyeni olarak güncel konular hakkında araştırmalar yaparak araştırmalarımı paylaşmak adına bu platformda yer almaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir