GenelMakalelerTeknoloji

Freelance Çalışmada Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta

Son dönemde teknolojide yaşanan gelişmeler sonrası hayatımızda pek çok farklı alanda değişim gözlendi. Bu alanlardan birisi de iş hayatı ve insanların para kazanma şekilleri üzerine oldu. İnternetin bu denli yaygınlaşması sonucu insanlar arasındaki iletişim olanakları ciddi manada gelişti. Bunun sonucu olarak; günün her saati iş yapma ve iş ilişkileri kurma, insanlar için mümkün hale gelmiştir. Günümüzde; mesai saatleri dışında da iş ile ilgili e-mailleri kontrol etme davranışı çok yaygın bir çalışan hareketi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dolayısıyla, bu denli gelişen teknolojik imkanlar doğrultusunda insanların klasik iş yaşamlarından daha farklı bir çalışma modeline adım atmak istemeleri şeklinde bir olgu ortaya çıkmıştır. Bunun sonucunda; freelance iş modeli ortaya çıkmıştır.

Freelance iş modelinde herhangi bir iş yerine ihtiyaç duyulmaz. Gideceğiniz sabit ve standart bir iş yeri yoktur. İş icabı muhatap olacağınız kişi sayısı genellikle 1, maksimum 2’dir. Bu muhataplık şeklini de zaten bilgisayar üzerinden e-mail alışverişi şeklinde yaparsınız. Freelance işçi çalıştıran firmalar çoğunlukla; şirket içi iş takip programı tarzı uygulamalar ile çalışanlarının yaptığı işleri kontrol ederler. Bu programlar aracılığıyla freelancer çalışanlar yaptıkları işlerin süreci ile ilgili şeffaf bir çalışma şekline sahip olurlar.

Pek çok uzman tarafından geleceğin çalışma modeli olarak görülen freelance çalışma ile ilgili kısa bir tanımlamadan sonra bu şekilde çalışarak para kazanmanın püf noktalarının neler olduğuna ilişkin bir bilgilendirme yapmanın uygun olacağını düşündük. Son zamanların yükselen trendlerinden olan internet üzerinden para kazanma trendi olarak da görülebilecek freelance çalışma modelinde nelere dikkat edilmelidir? Dilerseniz, başlayalım.

1) Freelance çalışmak kesinlikle bir iç disiplin gerektirir.

Freelance çalışma ile ilgili insanların ilk etaptaki algılarının bu işin yatarak para kazanma şeklinde olduğu görülmüştür. İnsanların pek çoğunun klasik iş modelleri ile çalıştığı ve para kazanmak denilince hemen hemen herkesin aklına bir yere gidip gelmek ve buralarda belli bir mesai süresi içerisinde bir şeyler yapmak anlamına gelen klasik çalışma modeli geldiği için pek çok insanın freelance çalışma ile ilgili kafalarında net bir imaj oluşmamaktadır.

Freelance çalışmak için kesinlikle kişinin kendi iç iş disiplinine sahip olması gereklidir. Bu tip işlerde klasik iş modellerinde olduğu gibi sizden sorumlu bir üst veya amiriniz bulunmadığı için tabiri caizse kendi kendinizin patronu olmak durumundasınız. Çocukluğumuzdan beri yaptığımız pek çok şeyi buyruk alarak yapma gibi bir eğitim modelinden gelen bizler için bu durum bizim toplumumuzda yetişmiş insanlar için biraz zor olabilecek kavramlardır.

Bu yüzden; freelance çalışma ve freelance çalışarak para kazanma için kesinlikle oldukça planlı ve programlı davranarak kendi işinizi sıkı bir disiplin altında takip etmeniz gerekmektedir. Bunun için kişisel iş takip programı kullanabilirsiniz. Bu şekilde, kendi kendinizin patronu olmak ve sorumluluklarınızı bilerek çalışmak, sanıldığının aksine zorlu bir çalışma yaşamı ortaya çıkarır.

Bu nedenlerle; freelance çalışma modelindeki belki de en önemli şey iş disiplinidir. Gerek kendinize ve gerekse de yaptığınız işe saygınızın olması freelance çalışarak para kazanma çalışma modelinin belki de ilk kuralıdır.

2) Freelance çalışmak sosyal hayatı azaltır.

Freelance çalışırken genellikle sadece bir laptop sizden istenilen işi gerçekleştirmeniz için yeterlidir. Bu nedenle internet ve laptop bulunan her yerde çalışmanız ve para kazanmanız mümkün hale gelir. Hal böyle olunca freelance çalışan insanların somut bir iş çevresinin olmaması sonucu ile karşılaşılır.

Elbette, freelance çalışmak için illa ki insanlarla irtibat kurulması gerekmektedir. Ancak, irtibat kurulan insanların pek çoğu sadece e-mail üzerinden görüştüğünüz kişilerdir. Bu durumda, yapılan mesai sadece sanal ortamdaki insanlarla muhatap olma ve yapılan işin de böyle bir ortamda sürdürülmesi nedeniyle freelance çalışarak para kazanan kişilerin hayatlarının büyük bir bölümünü sadece bilgisayarları ve internet bağlantıları ile geçirmeleri gibi bir durum ortaya çıkması oldukça olasıdır.

Bu durum, freelance çalışanların işin doğası gereği asosyalleşmeleri sonucunu doğurabilir. Ancak, bunun olumlu yanlarının olduğu da unutulmamalıdır. İş yaşamında bulunmak ve insanlarla muhatap olarak iş yapmanın pek çok farklı dezavantajından da freelance çalışmak suretiyle kurtulmak mümkün olabilir.

Örneğin; freelance çalışırken kendi başınıza olacağınız için çalışma saatleriniz içerisinde sadece işiniz ile ilgilenirsiniz. Özellikle izole bir ortamda çalışırsanız sizi kimse rahatsız etmez. Herhangi bir şekilde dedikodu yapmazsınız ve duymazsınız. Bu tarz gereksiz şeylerle mesainizi heba etme gibi bir durum ortaya çıkaramazsınız.

Ayrıca; freelance çalışan kişilerin bu nedenlerden dolayı ofis çalışanlarından daha verimli ve üretken olduğu da bir gerçektir. Günümüz kurumsal dünyasının doğası gereği pek çok farklı makamlar ve bu makamlara hizmet için gerekli pek çok kişiye ihtiyaç duyulmaktadır. Hal böyle olunca; makamlar, yapılan işlerin önünde görülmeye başlanmıştır.

Freelance çalışmak; her ne kadar, insanları asosyalliğe itse de kesinlikle bir iş için gereken verimi arttırıcı ölçüde bir sonuç ortaya çıkmasına sebep olur. Çünkü, freelance çalışarak iş yaparsanız paranızı hak etmeniz için bir şeyler üretmek zorundasınızdır. Bu nedenle, somut olarak da görülen bu faydasından dolayı pek çok şirket ve kişinin bu tarz çalışmaya son zamanlarda sıcak baktığı bir gerçektir.

3) Freelance çalışmak oldukça yoğun bir süreçtir.

Freelance çalışarak para kazanmak, oldukça vakit alan bir aktivedir. Bu nedenle; freelance çalışanların planlı ve programlı hareket etmeleri şarttır. Her anlarını ve yapacakları her aktivitelerini işlerine göre ayarlamaları gerekmektedir. Çünkü, freelance çalışma modelinde istenen her işin belli bir vakti vardır ve bu vakitlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Özellikle, freelance olarak yaptığınız bir işin teslim tarihini kaçırdığınız takdirde karşılaşacağınız en ufak yaptırım, bu iş için paranızı alamamanızdır. Size uygulanacak bir diğer yaptırım ise iş yaptığınız kişi veya firmanın bir daha asla sizinle iş yapması olabilir. Karşılaşabileceğiniz en kötü yaptırım ise işvereninizin iş yaptığınız platform üzerine bırakacağı kötü bir yorum olacaktır.

Bu nedenle, freelance çalışarak para kazanmanın standart bir zaman prosedürü olmadığı gerçeğine alışmak gerekir. Programınızı çok dikkatli yapmanız ve yukarıda da bahsettiğim gibi işinizi hayatınızın merkezine almanız gerekmektedir.

Pek çok freelance çalışan, bu şekilde iş yapmaya başladıkları ilk dönemlerde belli bir çevre edinebilmek için kendilerine gelen bütün işleri kabul etme zorunluluğu hissetmektedirler. Bu nedenle, günlerinin pek çok vaktini çalışarak geçirmek zorunda kalmakta ve oldukça yoğun çalıştıkları saatler ile dolu günler geçirmektedirler.

Bu nedenlerle; freelance çalışmak isteyen kişilerin kesinlikle yoğun çalışma saatlerine ve programına uygun olarak çalışmaya kendilerini gerek ruhen gerekse de bedenen hazırlamaları gerekmektedir.

Ayrıca, ofis ortamında çalışan kişilerin pek çoğunun bir gün içinde 8 saatlik yaptıkları mesainin kesintisiz olarak maksimum 3 veya 4 saatini düzgün bir şekilde çalıştığına ilişkin bazı araştırmalar da yapılmıştır. Oysa ki; freelance çalışırken bunun üstünde bir verimlilik ile çalışmak zorundasınızdır. Zira, size işi verenler zaten bu yüksek verimlilik olanağı yüzünden bu işi size vermektedirler.

Yani, şunu söylemek mümkündür: Freelance çalışarak çalışılan 1 saatte kesintisiz olarak 1 saat çalışılırken ofis şartlarında bunun böyle olmadığı açıktır.

4) Freelance çalışma modelinde kariyerin yolu önceki işlerden alınan olumlu referanslardır.

Freelance çalışarak para kazanma ile ilgili en önemli şeylerden biri de; alacağınız işlerin sürekli devam etmesinin en önemli yolunun müşteri memnuniyeti olduğunu bilmenizdir. Zira, yaptığınız işte müşterinizin istediği hizmeti tam olarak verirseniz mevcut müşterileriniz sizinle çalışmaya devam ederler. Bu yüzden işlerinizi yaparken mükemmeliyetçi bir bakış açısı ile işleri yapmaya gayret göstermelisiniz.

Freelance çalışırken ilk işi bulmak oldukça zor olacaktır. Çünkü, freelance piyasasında bir işveren bir çalışana iş verirken öncelikle onun daha önceki işlerine bakmaktadırlar. Çünkü, bu sektörde bir çalışan olarak işverenin size güvenebileceği tek şey daha önce yaptığınız işlerdir. Çatısı altında yer aldığınızı belirtebileceğiniz herhangi bir firma bulunmadığı için tek referansınız da yaptığınız işler olacaktır. Bu yüzden, ilk işi bulmak için çok çabalamanız gerektiği gerçeğini unutmayın.

Ancak, eğer yaptığınız işte kaliteli olur ve müşterinizin bu işin sonucundan memnun olmasını sağlarsanız ilk işinizden sonra alacağınız diğer işleri daha kolay alabilirsiniz. Çünkü, ilk müşteriniz sizin için olumlu bir referans olacak ve onun referansı ile benzer şekilde yapacağınız işleri sektör içinde daha rahat edinme olanağına sahip olacaksınız.

Tabi ki, işlerinizin sürekli olmasını sağlayacak yegane unsur yine sizin o işte gösterdiğiniz yüksek performanstır. İşinizi sürekli ciddiye almanız gerektiğini unutmayın.

Freelance çalışarak para kazanmanın ciddi bir yetenek gerektiren bir süreç olduğunu her zaman göz önünde bulundurmanız bir gerekliliktir. Çoğu zaman pek çok ofis çalışanından daha çok katma değer üretmeniz sizden istenecektir. Bu nedenlerle, bu şekilde çalışırken yaptığınız her işte aynı ciddiyeti göstermeniz ve iş disiplininden asla ayrılmamanız gerekmektedir.

5) Freelance çalışarak yapılan işte sürekli kendini geliştirmenin bir zorunluluk olması

Freelance çalışarak para kazanmak için belli bir hizmetin firmalara verilmesi bir zorunluluktur. Neticede, bir firmanın yapamadığı bir şeyi yaparak onlara hizmet vereceksiniz ve karşılığında bir ücret alacaksınızdır. Bu nedenle, hangi alanda freelance çalışacaksanız o alanda yeteneklerinizin iyi olması bir zorunluluktur.

Freelance çalışılacak iş kollarına bakıldığı zaman bunların hepsinin bilgisayar ve internet üzerinden yapılabilecek işler olduğu görülmektedir. Bu şekilde çalışacak kişilerin de bilgisayar kullanmayı çok iyi bilmesi ve teknolojinin gelişimini iyi takip etmesi gerekmektedir. Çünkü; bilindiği üzere, teknoloji baş döndürücü bir hızla gelişmektedir.

Bu nedenle, ortaya çıkan en son gelişmeleri hızlı bir şekilde takip etmek ve kendini bu gelişmeler doğrultusunda yenilemek freelance çalışma modelinde çok önemli bir avantaj olarak görülmektedir.

Freelance çalışmak ve bu şekilde para kazanabilmek için en önemli şeyin kendini her daim güncel tutmak olduğunu belirttik. Bunun için alanınızla ilgili yeni gelişmeleri takip etmeniz şarttır.

Ayrıca, pek çok alanda olduğu gibi bu alanda da yabancı dil bilmenizin bir zorunluluk olduğundan bahsetmiyorum bile. Zira; freelance piyasası, Türkiye çapında henüz çok küçük bir piyasadır. Bu işi büyük çaplarda yapan insanların hemen hemen hepsi yurtdışından yapmaktadırlar.

Ayrıca, kendi işinizin patronu olacağınız için çok girişken olmanız gerektiği de açıktır. Sürekli yeni işler aramanız ve yeni başvurularda bulunmanız gerekmektedir. Bunun için insanlarla iletişim kanallarınızı sürekli açık tutmanız sizin için bir zorunluluktur.

Sonuç olarak; freelance çalışmak ve bu şekilde para kazanmak dışarıdan görüldüğü kadar kolay bir şey değildir. Ciddi bir iş disiplini altında ve yoğun çalışmaya alışmanız gerekmektedir.

Aslında, pek çoğumuzun da bildiği gibi bir şeyler için emek vermeden para kazanmak hiç bir iş sahası için mümkün değildir. Bu durum, freelance piyasası için de geçerlidir. Emin olun, bu alanda çalışırken çekeceğiniz yorgunluk ve yoğunluğa ilk anda çok şaşıracaksınız. Dışarıdan görüldüğü gibi bir iş olmadığını daha yaptığınız ilk iş sonrasında göreceksiniz.

Ancak, belli bir rutine bağlayıp da işinize alıştıktan sonra da çayınızı kahvenizi alarak rahat bir ortamda dilediğiniz kıyafeti giyerek istediğiniz şekilde çalışmanın rahatını bir kere yaşadıktan sonra da bu şekilde para kazanmanın ne denli güzel bir şey olduğunu göreceksiniz.

Etiketler

Soru Cevap banner

Metehan Kanmaz

Merhaba, ben Metehan. 16.06.1992 yılında doğdum. Yönetim Bilişim Sistemleri alanında lisans öğrencisi olarak öğrenim görmekteyim. Alanımla ilgili araştırmayı ve yeni bilgiler edinmeyi çok seviyorum. Edindiğim bilgileri de sizlerle paylaşmak için buradayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı