Genel

Flatfy Nedir?

Google News Abone Ol

Python Yazılımcılarının İşine Gelebilir

Son zamanlarda yazılım ile uğraşan herkesin bildiği bir gerçek var. Yapay zeka ve makine öğrenmesi (machine learning) gibi kavramlarda yaşanan devrim niteliğindeki gelişmeler sonrasında teknoloji dünyasının ilgisi bu alana dönmüş durumda.

Hal böyle olunca yazılım ile ilgilenen pek çok kişi, Python üzerine çalışmalar yapmaya başladılar. Ancak bu alan oldukça yeni bir alan olduğu için halihazırda çok fazla kaynak bulunmuyor. Kendilerini bu alanda geliştirmek isteyenler için Flatfy internet sitesi eğlenceli bir yol sunuyor.

Python öğrenmenin eğlenceli yolundan bahsetmeden önce Flatfy’dan da kısaca bahsetmek istiyoruz. Flatfy, 2015 yılında kurulmuş olan bir emlak arama motorudur. Sadece emlak ilanı araması yapılabilen ve tr.flatfy.com adresi üzerinden hizmet vermekte olan Flatfy üzerinden sadece emlak ilanı araması yapabilirsiniz. Nasıl ki internet üzerinden bir bilgi araması yapmak için Google’ı kullanıyorsanız emlak ilanı araması yapmak için de Flatfy’ı kullanacaksınız.

Flatfy sitesinde toplamda 1,000’den fazla emlak ilanı sitesinin verileri yer almaktadır. Bu sitelerin tamamı üzerinde belli kriterlerle kolayca arama yapılabilmektedir. Flatfy, son zamanların en popüler yazılım dili olan Python ile yazılmış olan bir internet sitesidir.

Site, emlak ilanı araması yaparken yapay zekâ teknolojisini kullanmaktadır. Flatfy’da yapacağınız aramalarda arama çubuğuna örneğin; “Fatih 2+1 okul ve metro yakını” şeklinde bir arama yaparsanız sitenin algoritması yapılan bu aramayı algılamakta ve bu arama sonucunda kritere uygun olan emlak ilanlarını sıralamaktadır.

Flatfy.com/play nasıl doğdu?

Şimdi gelelim tr.flatfy.com sitesinin yazımızın konusu olan uygulamasına.

Flatfy internet sitesi, merkezi Ukrayna’da olan bir girişimdir. Sitenin merkezinin yer aldığı Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Flatfy tarafından Python bilgisini sınamak amacıyla böyle bir proje yapılmasına karar verildi.

Tanıtım amacıyla Kiev’de öğrenim görmekte olan bilgisayar mühendisliği öğrencilerine yönelik olarak yapılan Python yazılım dili ile ilgili bir oyun olan flatfy.com/play sitesinin ilanı Kiev’in en işlek metro istasyonlarına reklam olarak ilgi çekici birkaç slogan ile birlikte yerleştirildi.

Zaten bilgisayar alanında kariyer yapmak isteyen ve bilgisayarla ilgilenen herkesin son dönemlerin en popüler yazılım dili olan Python’a kayıtsız kalması beklenemezdi. Ancak, bu proje ile Flatfy’ın hedef kitlesi özellikle üniversitelerinin 3’üncü ve 4’ncü sınıflarında okuyan bilgisayar mühendisliği öğrencileri iken, Kiev’in en büyük teknoloji şirketlerinin CTO’ları tarafından da projenin ilgi ile takip edildiği görüldü.

Flatfy’ın bu denli ilgi gören projesinde; flatfy.com/play linkinde yer alan Python diline has yazılmış olan bir kod serisinin kullanıcılar tarafından devamının getirilmesi beklenmektedir. Toplam 12 farklı bölümü olan flatfy.com/play linkinde yer alan Python oyunu bölümler ilerledikçe daha zor kodların çözülmesini istemektedir.

Hal böyle olunca son zamanların en popüler yazılım dili ile ilgili bir oyun olan Flatfy’ın bu projesinin bu denli ciddi bir ilgi görmesi aslında bilgisayar ve yazılım alanı ile ilgilenen kişiler için beklenmedik bir sonuç olarak görülmemelidir.

Daha önce de denendi.

Benzer bir çalışma daha önce de Google tarafından yapılmıştı. Ancak Google’ın ortaya koyduğu çalışma Flatfy’ınkine nazaran daha basit kalıyordu. Zira Google’ın bulmacalarının cevabı kısa süre içerisinde internet aleminde yayıldı.

Bunun yanı sıra Flatfy’ın bu oyunda iddialı olduğu bir diğer nokta da oyunu hacklenmesinin imkansıza yakın olduğunu öne sürmesidir. Özellikle, oyunun popülerleşmesinin ardından oyuna dışarıdan pek çok müdahale yapılmaya çalışılmıştı. Ancak bu müdahalelerin her biri başarısızlık ile neticelendi ve flatfy.com/play linkinde yer alan Python oyununa Flatfy dışından bir kişinin müdahale etmesi en azından bu zamana kadar mümkün olmadı.

Bununla birlikte, Flatfy’ın Python oyununu ilk çıktığı günden bugüne kadar toplamda 100.000’in üzerinde gösterim aldığını ve 800.000’den daha fazla çözülmeye çalışıldığını da belirtmek gerekir.

Oyunun zorluk derecesinin yüksek olmasından dolayı oyunu oynamaya başlayan 6.000 kişinin sadece 1.000 tanesi oyunu başarıyla tamamlayabildiler.

Aslında Flatfy’ın bu projedeki amacı Python dilinde yetenekli olan kişileri belirlemek ve kendi bünyesinde istihdam etmekti. Oyunun belli bir zorluk düzeyinin üzerinde olmasının neticesinde ise Flatfy şirketinin IT departmanının kalitesi de ortaya çıkmış oldu.

Flatfy.com/play linkinde yer alan oyunu en kısa sürede çözmeye başaran kişiye ise Flatfy’ın Ukrayna ofisinde bir iş imkanının verileceğini de ayrıca belirtmek gerekiyor. Bu oyunda belli bir düzeyde başarı göstermeniz halinde Flatfy’ın Ukrayna ofisine davet edilebilir ve belki de hayatınızı değiştirecek yeni bir kariyer ile hayatınızı değiştirebilirsiniz.

Flatfy’ın sunmuş olduğu diğer hizmetler

Yazının başında da belirtildiği üzere aslında Flatfy bir emlak arama motoru olarak hizmet vermektedir. Şirketin bünyesinde toplamda 1189 farklı emlak ilan sitesi yer almaktadır. Sitenin yazıldığı yazılım dilinde bu sitelerin her birinde yer alan ilanlar ayrı ayrı gösterilmemekte ve aynı olan ilanların sınıflandırması tek bir sefer yapılmaktadır.

Bunun yanı sıra Flatfy, aynı zamanda büyük bir emlak ilanı veri tabanıdır. Site, bu niteliğini kullanarak aylık emlak ilanları raporları yayınlamaktadır. Sitenin yayınlamış olduğu bu raporlar, haber siteleri ve gayrimenkul sektörü ile ilgilenen kişiler için ciddi bir kaynak olacaktır.

Flatfy tarafından kullanıcılarına sunulan bir diğer faydalı özellik ise sadece bir arama motoru olması değil; bunun yanı sıra tıpkı emlak ilan siteleri gibi tüm kriterlerin tamamı üzerinden arama yapılabilen bir emlak arama motoru olmasıdır. Bu özelliği ile de Flatfy’da yer alan bütün emlak ilanlarına farklı kriterleri ortaya koyarak ulaşmak mümkündür.

Flatfy, 2015 yılında Ukrayna merkezli kurulmuş olan bir şirkettir. Ancak kurulduğu günden bu güne geçen 4 yıl gibi kısa bir süre içerisinde dahi Flatfy emlak arama motoru sitesine yoğun bir talebin olduğu görülmektedir.

Flatfy ile keyifli daire araması yapacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir