CanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Firavun Faresi ve Özellikleri

Google News Abone Ol

Firavun fareleri diğer farelerden daha cesur bir türdür. Onları kobra yılanlarıyla olan av-avcı ilişkisinden tanırız. Diğer farelerden farklı olan Firavun faresine birlikte bakalım ne dersiniz?

Firavun Faresi

Firavun fareleri etçil ve çevik canlılardır ve 20 kadar türleri de bulunmaktadır.Bu farelerde diğer fareler gibi yer altında yaşarlar. Afrika, Türkiye gibi ülkelerde yaşarken bu fareler yaygın olarak Mısır‘da yaşamaktadırlar.

Mısır’da kutsal sayılırlar ve öldüklerinde mumyalandıkları söylenmektedir. Kutsal sayılmalarında ki asıl neden ise timsahların çoğalmasını engellemek şöyle ki bu fare türü timsah yumurtasını, yavrularını çok sever ve yumurtalarını, yavrularını yiyerek  Nil nehrini timsahların istilasından koruduğu görüşü ortaya atılmıştır.Ayrıca yılanları da yediği için kutsal sayıldığı söylentileri de vardır.

Kedi büyüklüğüne sahip olan bu farelerin boyları genellikle 105 cm’dir. Fakat kuyrukları 1 metreye kadar uzamaktadır. Tüylerinin rengi ise kahverengidir. Firavun fareleri ortalama 5-6’lı  gruplar halinde yaşarlar.Ayrıca Firavun farelerinin bacakları kısa olduğu için yerde sürünüyormuş izlenimini verirler. Tıpkı bir gelinciği andıran bu fareler çok hızlı hareket ederler ve avlarını buldukları zaman asla peşini bırakmazlar.

Derileri oldukça kalın hayvanlardır. Bu onlara yapılan herhangi bir saldırıda kolay bir şekilde yara almamasını sağlayarak onu dış etkenlerden korumaktadır.

Bu fare türü yılanlardan korkmaz genellikle kral kobra onu gördüğünde kaçar ve yılanlarda girilen her mücadele Firavun fareleri için zaferle sonuçlanır.

Firavun fareleri avlarının başının arkasından ısırarak öldürür.Böylece avı ona zarar veremez. Avının etinden çok kanına zaaf duymaktadır tıpkı bir yarasa gibi.

Ayrıca olası bir zehire firavun farelerinin vücutları diğer hayvanlara göre biraz daha dayanıklıdır. Bunun nedenleri ise DNA  yapıları nörotoksinlere karşı direnç göstererek zehirden etkilenmemesi ve herhangi bir saldırıda zehir vücuda nüfuz ettiğinde panzehir olan bitkinin köklerini tüketmesidir. Fakat güçlü bir zehirle karşılaştığında da ölebilmektedirler.

Fareleri daha yakından tanımak için ”Tarla Faresi ve Özellikleri ” ile ”Fındık Faresi ve Özellikleri” isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir