GenelHaberSağlık

Fields Madalyası Kazanan Tek Kadın

Google News Abone Ol

14 Temmuz 2017 tarihinde 40 yaşında, meme kanseri nedeniyle hayatını kaybeden Meryem Mirzahani (Maryam Mirzakhani) kimdir?

İran doğumlu Meryem Mirzahani, ülkesinde Şerif Teknoloji Üniversitesi’ni bitirdikten sonra yüksek lisans için gittiği Amerika‘da matematiğin parlayan yıldızlarından biri oldu. Harward‘da doktora yaptı, Princeton‘da çalıştı, Stanford‘da ise profesör oldu.

Teichmüller teorisi, hiperbolik geometri, ergodik teori ve simplektik geometri dallarında uzmanlaştı. Bu uzmanlıklar Mirzahani’nin kıvrımlı yüzeylerin dinamiği ve geometrisi üzerine teorik çalışmalar yapmasına imkan verdi.

Mirzahani Fields Madalyası'nı teslim alırken

Meryem Mirzahani , 2014 yılında daha önce hiçbir kadına verilmemiş olan matematiğin Nobel‘i  Fields Madalyası‘na layık görülmesi her alanda gündeme oturdu. Bu başarısıyla İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani‘den bile gayriresmi bir tebrik alınca İran’ın tabularını yıkan kadın olarak anılmaya başlandı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin twitter tebriği

Meslektaşlarının, başkalarının uğraşmayacağı hatta çözemeyeceği konularda dahi azimli, kararlı, ve korkusuz davranan bir bilim insanı olarak tanımladığı Mirzahani bir röportajında “Matematiğin güzelliğini görmek için biraz enerji ve efor sarf etmelisiniz.” diye belirtmiş.

Bir başka röportajda ise çalışma yöntemini şöyle anlatıyor: “Benim belirli bir tarifim yok [yeni ispatlar geliştirmek için]. … Bu, bir ormanda kaybolmak ve yeni bir numara ortaya çıkarabilmek için bir araya getirebileceğiniz tüm bilgiyi kullanmaya çalışmak gibi ve biraz şansla bir çıkar yol bulabilirsiniz.”.

Stanford Üniversitesi‘nin, çalışmalarını tamamlayabilseydi kuantum alan teorisini, mühendisliği ve malzeme bilimlerini etkileyebileceğini belirttiği bu muhteşem bilim insanının yeni nesillere bilime yönelme adına ilham vermeye devam etmesi temenni ediliyor.

Ayşe İnce

Temmuz 93 doğumluyum. Ankara'da yaşamaktayım. 2012-2017 arasında Kırıkkale Üniversitesi'nde Tıp Fakültesi öğrencisiydim. Şu anda ise Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü'nde öğrenim görmekteyim. Bilim adına her şeye ilgi duyar ve kendimi farklı alanlarda geliştirmeye, genel  ve alansal kültürümü artırmaya her daim çaba gösteririm. İleri düzey İngilizce biliyorum ve farklı dilleri de öğrenme çabasındayım. Tıp kökenim ve şu an almakta olduğum eğitim ile sağlık alanında kayda değer bir yönetici olmayı hedefliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir