GenelMakalelerSağlık

Farkında Olmadan Alınan Kiloların Kaynakları

Su içsem yarıyor diyenler, aslında içilen suyun değil de farkında olmadan aldığımız kaloriler yarıyor olmasın? Çoğu kez az yiyorum, ekmek hiç yemiyorum deyip de kilolarından şikayet eden insanlarla karşılaşırız. Vücudumuz için gerekli enerjiyi alamazsak ilk zamanlarda kilo kaybı görülür ve giden kilolar çoğunlukla kas kaybından ibaret olur. Sonrasında vücut yeterli enerjiyi alamadıkça mevcut kiloyu korumak için çabalar ve böylece metabolizma yavaşlamaya başlar. Bunun sonucunda kilo kaybı durur. Aynı zamanda halsizlik, yorgunluk, bitkinlik ve en önemlisi vitamin mineral eksiklikleri ortaya çıkar. Vücudumuzun enerji metabolizmasından bağışıklık sistemine kadar birçok alanda rol oynayan bu mikro besin ögelerinin eksiklikleri ciddi hastalıklara yol açabilir.

Yeterli beslenemeyen kişilerde gerekli protein de vücuda alınamaz. Protein ise hücrelerin ana yapısını oluşturan aminoasitleri içerisinde bulundurur. Protein eksikliğinde vücudumuz kendini onaramaz, büyüme-gelişme yavaşlar, bağışıklık sistemi zayıflar ve pek çok vücut işlevinde aksaklıklar görülür. Bu yüzden günde 3 öğünden az beslenerek , gerekli enerjiyi almadan kendimizi aç bırakarak sağlıklı kilo vermek mümkün değildir.

Peki Ekmek Yemeyerek Kilo Vermeye Çalışmak Ne Kadar Doğrudur?

25 gram ekmek 15 gram karbonhidrat ve 2 gram protein içerir.  Şöyle ki günlük gerekli enerjimizin en az %50’sini karbonhidratlardan karşılamalıyız. Gerek enerji ihtiyacımızı karşılamak için gerekse yeterli posa, vitamin ve mineral alımım için tahıllı ekmeklerden vazgeçmemeliyiz ve ölçüsünde tüketmeye özen göstermeliyiz. Tahıllı ekmekler özellikle bazı B grubu vitaminlerince, çinko, magnezyum, selenyum minerallerince zengindir.  Ayrıca ekmek lif içeriğinden dolayı tok tutma ve doygunluk hissi verme özelliğine sahiptir. Sağlıklı bireyler için önerimiz tam tahıllı ekmek tüketmeleridir ancak miktar önemlidir. ÇeŞitli hastalıklara göre bazı ekmek çeşitleri tüketilemez. Bu da zaten diyetin kişiye göre ayarlanması gerektiğinin de bir kanıtıdır.

Pek çok kişi ekmek yemediğini söyler ancak ekmek yerine geçen besinleri ise afiyetle tüketir. Yediğimiz pilav-makarna çeşitleri, pastalar, börekler, pizzalar, lahmacunlar kısacası undan yapılan çoğu besin un içerir ki ekmek de undan yapılır. Ayrıca bu yiyeceklerin çoğu beyaz undan yapılmaktadır ve içerisinde ekmeğe göre fazladan yağ da bulunur. Bu yüzden tam tahıllı ekmek pek çok yiyeceğe göre masumdur.

Gizlice Alınan Kiloların Kaynağı Neler Olabilir?

Sağlıklı pişirme kurallarını bilmeden yaptığımız yada dışarıdan aldığımız besinler fazlaca yağ içeriyor olabilir. Bu yiyecekleri tükettiğimiz zaman fazladan aldığımız kalorinin farkında olmayabiliriz. Bunun için öncelikle sağlıklı pişirme kurallarını öğrenmeli ve sonrasında da porsiyon kontrolünü sağlamalıyız. Dışarıda yediğimiz besinlerde kullandığımız ketçap, mayonez ve özel soslar da fazlaca yağ içermekte. Ayrıca hazır olarak aldığımız ve sıvı deyip masum gördüğümüz içecekler de aslında tam bir kalori kaynağıdır. Çoğunlukla basit karbonhidrat dediğimiz glukoz ve fruktoz içerirler ve  farkında olmadan alınan kilolara sebep olurlar.

Günlük Su İhtiyacımızı Tüketiyor Muyuz?

Suyun hayatımızdaki önemi oldukça büyüktür. Vücuttaki mineral maddelerin taşınmasından tutun da cilt güzelliğine kadar pek çok etkisi vardır. En önemlilerinden biri de enzimlerin çalışması için belirli bir oranda suya ihtiyaç duyulur. Ayrıca su içmek metabolizmamızı da hızlandırır. Bunun için günde en az 2.5 litre su tüketilmeli ve kilogram başına gereken suyu almayı ihmal etmemeliyiz.

Kahvaltı Öğününü Atlayanlardan Mısınız?

Gece uyuduktan sonra ortalama 8 saat açlıkla güne başlarız. Bu süreçte  gece salgılanan hormonların etkisiyle de metabolizmamız yavaşlamıştır. Yapılan araştırmalarda ise kahvaltı öğününün metabolizmayı hızlandırıcı etkisi görülmüştür. Ayrıca sağlıklı olarak yapılan kahvaltı gün içerisinde daha dengeli beslenmeye katkı da bulunmaktadır. Öğün atlamamalı ve özellikle kahvaltı öğününü yaparak güne başlanmalıdır.

Etiketler

Soru Cevap banner

Zekiye Nur Özdemir

2 Eylül 1995 Samsun doğumluyum. İlköğretim ve lise eğitimimi Samsun'da aldım. Kırklareli Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunuyum. Şu anda Samsun'da MEZOderm Güzellik Merkezi diyetisyeniyim. Beslenme,hakkında pek çok insanın, çok şey bildiğini sandığı ancak gerçekte çok az doğruların konuşulduğu bir alandır. Amacım 4 yıl eğitimini aldığım ve severek başında olduğum mesleğimden sizlere doğru bilgi aktarmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı