GenelHaberTeknoloji

Facebook’tan Yalan Haberlere Karşı Önlem

Google News Abone Ol

Yalan Haberlere Önlem Geliyor

En çok kullanıcıya sahip sosyal medya platformlarından olan Facebook, Almanya’nın seçim sürecine girmesi ile yalan haber paylaşımlarını önlemek için yani adımlar atacağını bildirdi. Almanya’da 36 milyonu aşkın kullanıcıya sahip Facebook, Almanya’nın sayfasına koyduğu açıklamada yalan haberlerin bildirilmesi için “basit bir uygulama” geliştirdiğini bildirdi. Alman siyasetçilerin “popülist siyasi partiler ve yabancı güçlerin” ülkedeki seçimleri Facebook’taki yalan haberlerle manipüle edebileceği uyarısının ardından Facebook’tan önlem geldi. Facebook yaptığı açıklamada, platformumuz da yapılan haberlerin doğruluğu bizim için çok önemlidir dedi ve yanlış haberlere yer verilemez olduğunu vurguladı.

Kullanıcılar yalan bir haber olduğunda şüphelendikleri haberi basit bir raporlama sürecinin ardından Facebook’a bildirecek ve ardından haber yalan is Facebook gereken ilgiyi göstererek haberi yayından kaldıracak. Ayrıca gerçekmiş gibi yalan haber yapan haber sayfalarına, reklam geliri verilmeyecek. Bunun gibi ilginç ve bilgilendirici teknoloji haberleri için bizi takip etmeye devam edin.

 

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir Yorum

  1. Doğru yönde atılmış bir adım. Uygulamanın ülkemizde de kullanıma girmesi faydalı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir