BilimGenelMakalelerSağlık

Eşcinsellik Geni Tarih Mi Oldu?

Google News Abone Ol

Eşcinsellik Nedir?

Kişinin cinsel yönelimiyle duygusal çekim duyduğu ve hangi cinsiyete ilgi duyduğu ile ilgili bir özelliktir. Eşcinsellik (homoseksüellik) kişinin kendi cinsiyetinden olan kişilere karşı hissettiği çekim duygusu.

Eşcinsellik Geni

Eşcinsellik geni ilk olarak 1993 yılında X kromozomundaki Xq28 bölgesinde ki genlerin erkeklerin cinselliğinde etkili olmasının keşfiyle başlamıştır. Ancak bu çalışma bir daha tekrarlanmamıştır. Aynı zamanda bu gen bölgesi kadınlar üzerinde doğurganlığı arttırdığı saptanmıştır. Bu sayede evrimsel süreçte hayatta kaldıkları düşünülmekte.

Kısa bir süre önce Science dergisinde yayınlanan araştırmaya göre Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde görev alan ABD’li bir ekibin yaptığı araştırmalar sonucunda eşcinsellik geninin “tek bir gen” değil aslında “genetik varyasyonlar topluluğu” olduğu düşünülmüştür. Britanya’da iki farklı kurumdan alınan 470 binin üzerinde ki veriler dahilinde gerçekleştirilen araştırma şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı araştırmalardan.

Ekip lideri Dr. Neale Genler elbette eşcinsel olma konusunda rol oynuyor. Ancak, bizim saptamalarımıza göre bir kişinin eşcinsel olması tek bir gene bağlı değil. Bir kişinin eşcinsel ilişki yaşayıp yaşamayacağını belirlemek için geliştirilecek gen testi de sonuç vermez. Birinin genetik yapısına bakıp eşcinsel ilişki yaşamaya eğilimli olup olmadığını anlamak imkansız” sözlerini kullandı. Bu durumda eşcinsellik konusunda genlerden daha çok beslenme, kişilik ve yetiştirilme tarzıyla alakalı olduğu ortaya çıkmıştır.

Genetikçi Andrea Ganna; Neredeyse yarım milyon gen mevcut, bunlardan cinsel davranışla ilgili beş DNA markörü ortaya çıkarmaktadır, ancak hiçbiri bir bireyin cinselliğini tahmin etme gücüne sahip değildir” sözlerini kullandı. Yapılan sayısız çalışma ile bir insana eşcinsel diyebilmek için sadece genlerin yetersiz olduğu gösterilmiş oldu.

Kaynak ve İleri Okuma:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22720828
  • https://www.livescience.com/no-single-gene-makes-someone-gay.html
  • https://www.nature.com/articles/d41586-019-02585-6

Kübra Kadıoğlu

19.07.1997 yılında doğdum. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü 2019 mezunuyum. Yönetim Bilişim Sistemleri ikinci sınıf öğrencisiyim.

2 Yorum

  1. Yazının özeti şöyledir. Eşcinsellik tek bir gen ile açıklanamaz. Birden fazla genetik faktör ve çevresel şartlar eşcinselliği belirleyebilir. Bu konuda yapılan araştırmalar sadece tek bir gen ile alakalı olmadığını ortaya koymuştur.

    1. Dostum yazı gayet açık ve bilgilendirici senden açıklama yapmanı kim istedi? Neyin bilgeliğini yapıyorsun yazar senin dediğini yazmış anlamadıysan sorun sende diye açıklama yapma!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı