BilimGenelMakalelerSağlık

Ergoterapi Penceresinden Afet Yönetimi

Google News Abone Ol

Afetlerde Ergoterapistler Ne Yapar?

Afet zamanında ve sonrasında insanlar birçok zorluk çekerler ve hayatlarının düzene girmesi güç olur. Ergoterapi afetin hazırlık aşamasında, yaşandığı zamanda ve sonrasındaki iyileşme döneminde ayrı ayrı müdahalelerde bulunur.

Ergoterapinin Hazırlıktaki Rolü Nedir?

Hazırlık için kişilerin bu afetleri yaşamadan önce etkili bir şekilde atlatabilmesi için yapılan hazırlıkları içerir. Afetlerle ilgili planlama, müdahale ve toparlanma süreci ile ilgili kurum ve kuruluşlarının yapısını bilmek etkili hizmet için önemlidir. Acil durum planları ile etkili bir felaket yönetimi gerçekleştirilebilir. Ergoterapistler, belirlenen ihtiyaçlara yönelik özel barınak hazırlanması ve kriz sırasında engelli insanlara yardım etme konusunda çalışabilirler. Önceki felaketlerin ne gibi sorunlara yol açtığı incelenmeli ve eksikliklerin ortaya çıkarılarak o konular üzerinde daha fazla çalışılmalıdır. Örneğin bir araştırmada Susanne Pickering özel diyet uygulayan kişilerin barınaklarda yemek bulma konusunda zorluk çektiğinden bahsetti. Bu sıkıntıların farkına varabilmek için yerel kuruluşlarla iletişime geçilmeli ve engelliler dahil olmak üzere nüfusun incelenmesi gerekir. Bu şekilde ihtiyaç öncesi önemli konular hallolmuş olacaktır. Engelli kişilerin barınaklara ulaşımının nasıl olacağı, nasıl daha bağımsız olabilecekleri konusunda da araştırmalar yapmalı, varsa sorunlar çözülmelidir. Son olarak engellilerin ve yaşlıların bakım verenleri dahil olmak üzere tüm  kişilere afetle mücadele eğitimleri verilebilir.

Ergoterapinin Müdahale Zamanındaki Rolü Nedir?

Her afetin etkisi aynı değildir bu sebeple ortaya çıkan sonuçların birbirinden farklılık göstermesi oldukça olağandır. Bunun için her duruma tedbirli olmakta yarar vardır. Dolayısıyla iyi bir hazırlık var olan sonucun en iyi hale gelmesine yardımcı olacaktır. Bundan yola çıkarak afet sonrasında öncelikle müdahale edilmesi gereken kişiler belirlenmeli ve sistemli hareket edilmelidir. Ergoterapistler toplanma alanlarındaki engellilerin, yaşlıların ve çeşitli sebeplerle normal insanlardan daha fazla zorluk yaşayan kişilere yardımcı olmalıdır. O kişilerin alanlardaki hareket sınırına bakılmalı, beslenme, kişisel bakım ve tuvalet ihtiyacı gibi önem arz eden konularda gereken müdahale yapılmalıdır. Afetler insanları oldukça umutsuzluğa ve mutsuzluğa sürükleyeceği için kişilere psikolojik destek sağlanmalıdır. Hiç tanımadıkları insanlarla bir arada olmak herkeste stres ve endişe yaratacaktır. Bununla başa çıkma yolları öğretilebilir, çocuklar için oyun alanı gibi yerler kurulabilir, ailesiyle iletişime geçmekte sorun yaşayan insanlara yardımcı olunabilir. Herkes şokta olacağı için  ergoterapistlerin de dahil olduğu bir multidisipliner ekip (doktor, polis, hemşire, fizyoterapist, sosyal hizmet uzmanı vb.) olay yerindeki sorunlara daha büyük pencerelerden bakıp, çözüm üretme konusunda daha hızlı bir şekilde  harekete geçmeleri gerekmektedir.

Peki Müdahale Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Afet tamamen bittiğinde, insanların varsa evlerindeki hasarlar düzeldiğinde yani rutin hayata geri döndüğümüzde hasar almış kişilerin iş bulma, geçinme gibi dertleri olacaktır. Hatta bu gibi sorunlar kişide depresyona ve anksiyete bozukluğuna yol açabilir. Yani kişide travma sonrası stres bozukluğu oluşabilir. Bunun için ergoterapistler bu kişileri desteklemeli, bilgilendirmeli ve var olan potansiyellerinin ortaya çıkma konusunda yardımcı olmalıdırlar. Gerekirse iş bulduğunda bir süre kişiyle takipte kalıp orada da düzenlemeler yapabilirler. Yani bu aşamada kişileri sosyal hayata tekrardan adapte edebilmeyi ve kalıcılığını sağlamayı, rol ve davranışlarının yeniden kazanabilmelerini ve günlük yaşam becerilerini yerine getirilebilmeleri  konusunda destek verilmelidir.

Sema Araz

21 yaşındayım.Üsküdar Üniversitesi Ergoterapi bölümü 4. sınıf öğrencisiyim.Kitap okumaktan,şiir yazmaktan ve araştırma yapmaktan çok hoşlanırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir